Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Kuran hangi kandilde indirilmiştir Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Kuran hangi kandilde indirilmiştir

  Reklam
  kuran hangi kandilde indirilmiştir


  Paylaş
  Kuran hangi kandilde indirilmiştir Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kuranı kerim Kadir gecesi günü indirilmeye başlamıştır. 3. 3
  Kayıtsız Üye
  Kur'an-ı Kerim Kadir Gecesi'nde indirilmiştir. 4. 4
  Kayıtsız Üye
  Kadir Gecesi'nde indirilmiştir.Allah bu geceyi bin aydan daha bereketli olarak nitelendirmiştir:

  Biz Kadir Gecesi’nde indirdik onu
  Bilir misin Kadir Gecesi nedir?
  Kadir Gecesi bin aydan bereketlidir
  Rablerinin izniyle,
  O gecede,
  Ruh ve melekler yağar,
  Türlü [bereketli] işler için…

  Selamet, huzur ve sükun [kaplar geceyi]
  Fecir sökene kadar…

  (Kadir Suresi 1-5) 5. 5
  Emirhan
  Kadir gecesi inmeye başlamıştır. 6. 6
  Kayıtsız Üye
  Kadir gecesiiiiii!!! 7. 7
  Kayıtsız Üye
  sana katılıyorum knk sağol 8. 8
  Kayıtsız Üye
  Kadir gecesinde 9. 9
  Kayıtsız Üye
  Kadir gecesi!!! 10. 10
  Kayıtsız Üye
  Yüce Allah Cebrail adlı meleke verdiği görevle (Hz. Muhammed (s.a.v)Göndermiştir indirilişi 23 yıl sürmüştü ve 610 yılında indirilmeye başlamıştır ve 632 yılında indirilmesi tamamlanmıştır

  “Muhakkak ki biz Kur’ân’ı Kadir gecesinde indirdik.” (Kadir, 97/1)

  “Hâ Mîm. Andolsun o apaçık kitaba ki, biz onu mübarek bir gecede indirdik. Çünkü biz uyarıcıyız. O gecede her hikmetli buyruk ayrılır ve katımızdan bir emirle ilgilisine yollanır.” (Duhân, 44/1–5)

  “Ramazan ayı ki o ayda insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur’ân indirilmiştir.” (Bakara, 2/185)

  Bu ayetlerde Kur’ân’ın bir defada indirildiği değil; Ramazan ayında ve adına “Kadir” denilen bir mübarek gecede indirilmeye başlandığı anlatılmaktadır. Aksi takdirde Kur’ân’ın bir gecede toptan indirildiği anlaşılır ki bu, şu ayete aykırı olur:

  “İnkâr edenler: Kur’an ona bir defada topluca indirilmeli değil miydi? dediler. Biz onu senin kalbine iyice yerleştirmek için böyle yaptık (parça parça indirdik) ve onu tane tane (ayırarak) okuduk.” (Furkan, 25/32)

  Kur’an-ı Kerim, ramazan ayında Kadir Gecesi’nde indirilmeye başlanmıştır. Kadir Gecesi, ramazan ayının 27. gecesi olarak bilinir. Yüce Allah Kadir Gecesi’nin “Bin aydan daha hayırlı” olduğunu Kur’an’da şöyle haber vermiştir: “Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Cebrail o gecede Yüce 'izniyle her türlü görev için inerler. O gece seher vaktine kadar bir esenliktir.” (Kadir suresi, 1-5. ayetler.)İslam’ın temel ibadetlerinden biri olan orucun bu ayda tutuluyor olması da ramazanı önemli kılan diğer bir sebep olmuştur. Bu sebeple ramazan, “oruç ayı” olarakda nitelendirilmiştir. Yüce Allah, Kur’an-ı Kerim’de “...Öyle ise içinizden kim bu aya (ramazana) ulaşırsa onu oruçla geçirsin...” (Bakara suresi,185. ayet.) buyurarak ramazan orucunu farz kılmıştır. Bu nedenle ramazan ayı, Müslümanlar için en kutsal aydır ve ona “on bir ayın sultanı” denilmiştirkuran hangi kandilde indirildi,  kuranı kerim hangi kandilde indirilmiştir,  kuran ı kerim hangi kandilde indirildi,  kuranı kerim hangi kandilde indi,  namaz hangi kandilde indirilmiştir,  kuran hangi kandilde indi,  kurani kerim hangi kandi