Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Makata krem sürmek orucu bozar mı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Makata krem sürmek orucu bozar mı

  Reklam
  makata krem sürmek orucu bozar mı


  Paylaş
  Makata krem sürmek orucu bozar mı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Vücudun mesamatından (cild üzerinde bulunan teneffüse yarayan küçük delikler, gözenekler. ) içeriye nufüz eden şeyler orucu bozmaz.
  Binaen aleyh vücuda sürülen bir yağ veya yıkanıp soğukluğu içeriye nufüz eden bir su, orucu ifsat etmez (bozmaz). Mesela; göze sürülen bir sürme orucu bozmaz. Velev ki, eseri ve rengi tükürükte görülse müstesna. Çünkü bunların nüfuzu, mesemat (gözenekler) vasıtasıyladır.”
  Baştaki veya karında ki bir yaraya konulup yaranın rutubetiyle ıslanarak dimağa (kafanın içi) veya içeriye gitmeyen bir ilaçtan dolayı bil’ittifak oruç bozulmaz. Fakat böyle bir yaraya konulup dimağa veya içeriye gidip gitmediğinden şüphe edilen bir ilaç İmam-ı Azama göre orucu bozar. Çünkü böyle bir ilaç adeta içeriye nüfuz eder.
  İmameyn’e göre böyle bir şüphe orucu bozmaz.
  (Büyük İslam İlmihali)

  Görülüyor ki;
  Açık bir yaranın üzerine krem sürmek her halukarda şüphelidir,
  bunu tercih etmemek gerekir. Herhangi bir yara vs. söz konusu değilse, krem kullanmanın oruca bir zararı yoktur.makata krem sürmek orucu bozar mı,  makata krem sürmek,  makata ilaç sürmek orucu bozar mı,  makata merhem sürmek orucu bozar mı,  makattan krem sürmek orucu bozar mı,  makata sürülen krem orucu bozar mı,  anüse krem sürmek orucu bozar mı