Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan İkindi namazının farzından sonra sünnet kılınır mı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  İkindi namazının farzından sonra sünnet kılınır mı

  Reklam
  ikindi namazının farzından sonra sünnet kılınır mı


  Paylaş
  İkindi namazının farzından sonra sünnet kılınır mı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Farz - Nafile Bütün Namazların Kılınmasının Mekruh Olduğu Vakitler üçtür:


  1 - Güneşin doğuşundan itibaren ışınları gözleri kamaştırır hâle gelinceye kadarki sabah vakti, kerahet zamanıdır. Bu vakit, güneşin doğuşundan sonraki takriben 45-50 dakikalık bir zamandır.
  2 - İkinci kerahet vakti, istiva vakti ile zeval vakti arasıdır. Yani güneşin göğün tam ortasına dikilmesi ânından Batı tarafına doğru açılmaya başladığı âna kadar geçen süredir.
  3 - İkindiden sonra, güneşin sarararak göz kamaştırmaz duruma geldiği andan başlayıp güneş batıncaya kadar süren vakit de kerahet vaktidir. Demek oluyor ki ikindi namazını güneş ışınlarının sararmakta olduğu sıralara kadar geciktirmemeli, kerahet vaktine bırakmamalıdır.


  * İkindi namazı kerahet vaktine kadar geciktirilmişse, namaz kazaya bırakılmaz, sünneti terkedilerek sadece farzı kılınır. Hattâ güneş batmadan evvel iftitah tekbiri alınarak ikindinin farzına durulsa, namazda iken güneş batsa, bu bile sahih olur. Namaz kazaya kalmış olmaz, vaktinde edâ edilmiş sayılır. Bu ikindi namazına has bir durumdur.
  * Bu üç vaktin kerahet vakti olma hikmeti, ateşperestlerin ibâdet zamanı olmasıdır.


  * Bu üç vakitte salâvat getirmek, dua ve tesbihte bulunmak, Kur'an okumaktan efdaldir.


  Netice : İkindi namazının arkasından güneş batımına 45 dakika kalana kadar kaza namazları kılabiliriz.


  Sorularla islamiyetikindi namazının farzından sonra sünnet kılınır mı,  ikindinin farzından sonra sünneti kılınır mı,  ikindinin sünneti farzdan sonra kılınır mı,  ikindi namazı farzından sonra sünnet kılınır mı,  ikindi namazında farzdan sonra sünnet kılınır mı,  ikindi namazının farzından sonra sünneti kılınır mı,  ikindi namazinin farzindan sonra sunneti kilinirmi