Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Namazdan sonra okunan salavatlar Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Namazdan sonra okunan salavatlar

  Reklam
  namazdan sonra okunan salavat


  Paylaş
  Namazdan sonra okunan salavatlar Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  NAMAZDAN SONRA OKUNACAK TESBİHLER  • Namazların sonunda her selâmdan sonra:

  (Allahümme entes-selâm ve minkes-selâm, tebârekte yâ zel-celâli vel-ikram)

  Denilmesi sünnettir.

  "Ey Allah'ım! Sen Selâm'sın, selâmet de senden gelir. Sen mübareksin ey celâl ve ikram sahibi!" (Müslim)  • Farz namazlardan sonra imam ve cemaatin istiğfar getirmeleri de sünnettir.

  (Estağfirullah, estağfirullah, estağfirullah'el-azîmel-kerîmelllezî lâ ilâhe illâhu, elhayyel-kayyûme ve etûbü ileyh)

  "Azim ve kerim olan Allah'a istiğfar ederim ki, O'ndan başka ilâh yoktur. Hayy ve Kayyum'dur. O'na tevbe ederim."  • "Alâ Resulinâ salâvât" denilerek "Salâvât" getirilir ve şu tesbih okunur:

  (Sübhânellâhi vel-hamdü lillâhi ve lâ ilâhe illâllahu vallahu ekber, ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil-aliyyil-azîm.)

  "Allah'ı tesbih ederim, hamd Allah'a mahsustur. Allah'tan başka ilâh yoktur. Güç ve kuvvet, ancak ululuk ve azamet sahibi olan Allah'a mahsustur."  • Euzü besmele çekilerek Âyet-el kürsî okunur.

  Bismillâhir-Rahmânir-Rahîm.

  "Allâhü lâ ilâhe illâ Hüvel-Hayyül-Kayyûm. Lâ te'huzühû sinetün velâ-nevm. Lehû mâ-fis-semâvâti vemâ fil-ard. Men zellezî yeşfeu indehû illâ biiznih. Ya'lemu mâ-beyne eydîhim vemâ halfehüm velâ yuhîtûne bişey'in min ilmihî illâ bimâşâ'. Vesia' kürsiyyü hüs-semâvâti vel-ard. Velâ yeûdühû hıfzuhümâ ve Hüvel-Aliyyül-Azîm."

  "O Allah ki, ondan başka ilâh yoktur. Hayy ve Kayyum'dur. Hiçbir an esneme ve uyku O'nu tutmaz. Göklerdeki ve yerdeki herşey O'nundur. O'nun izni olmadan, hiç kimse O'nun yanında şefaat edemez. O, onların yaptıklarını ve yapacaklarını bilir. O'nun istediğinden başka, insanlar O'nun ilminden hiçbir şey öğrenemezler. O'nun idare ve saltanatı, gökleri ve yeri kuşatmıştır. Yer ve göklerin muhafazası, O'nu yormaz. O çok yüce ve çok büyüktür."  • 33 defa "Sübhanellah", 33 defa "Elhamdülillah", 33 defa "Allahu Ekber" denir. Bir defa da şöyle söylenir:

  (Lâ ilâhe illâllahu vahdehû lâ şerîke leh, lehül-mülkü ve lehül-hamdü ve hüve alâ külli şey'in kadîr.)

  "Allah'tan başka ilâh yoktur. O'nun ortağı ve dengi de yoktur. Mülk O'nundur, hamd O'na mahsustur. O her şeye kadirdir." (Müslim)  • Daha sonra:

  (Sübhâne Rabbiyel- aliyyil-a'lel-vehhâb.)

  "Pek yüce, en âlî, pek bağışlayıcı olan Rabb'imi tenzih ve tesbih ederim."

  Denilerek eller kaldırılır ve duâ edilir. İsteyen içinden geldiği şekilde duâ edebileceği gibi, Resulullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz'den rivayet edilen duâlar da yapılabilir: 3. 3
  Kayıtlı üye
  "SübhanALLLAH" "ELHAMDÜLİLLAH" "ALLAHÜEKBER" 4. 4
  Kayıtsız Üye
  yazdiqlarinizi cox beyendim. cix sagolun 5. 5
  Kayıtsız Üye
  Cok șükür allaha bunları ogrendimnamazdan sonra salavat,  namazdan sonra okunacak salavatlar,  namazda okunan salavatlar,  namazdan sonra salavat getirmek,  namazdan sonra okunan salavat,  namazdan sonra okunan salavatlar,  namazdan sonraki salavatlar