Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Kuran'ın türkçe meali abdestsiz okunur mu Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Kuran'ın türkçe meali abdestsiz okunur mu

  Reklam
  Kuranın türkçe meali abdestsiz okunur mu


  Paylaş
  Kuran'ın türkçe meali abdestsiz okunur mu Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kuran meali abdestsiz okunabilir. Ancak Kuranı Kerim ve meali bir arada ise ve Mealli Kuranı Kerimler de Kuran hükmünde olduklarından abdestsiz tutulması caiz değildir.
  Kur'an-ı Kerimi okumaya "Eûzü çekerek ve Besmele okuyarak" başlanır. Rabbimizin bu mukaddes kitabından gereğince yararlanmak için her halde yüce varlığına sığınmamız ve kendisinden yardım dilememiz lâzımdır.

  Bir Kur'an-ı Kerim ele alınarak okunacağı zaman abdestli bulunmak gerekir. Okurken kıbleye dönmeli, toparlanıp saygılı bir duruma geçmelidir. Abdestsiz kimse kılıfsız (bir mahfaza içinde olmayan) Kur'an-ı Kerimi ele alamaz. Kutsal kitabı ancak temiz ve abdestli olan eller tutabilir.

  Kur'an- Kerim, temiz yerlerde, avret yerleri kapalı olan kimselerin yanında, onu dinlemeleri şartı ile, açıkca okunabilir. Pis yerlerde veya avret yerleri açık olanlarla başka işle uğraşanlar yanında açıkca okunması mekruhtur.

  Dışarda bulunup okunan Kur'an-ı Kerime karşı saygılı bir vaziyet takınmayacak kimselerin işitecekleri şekilde aşikâre Kur'an okunması uygun değildir. Bu durum, Kur'an-ı Kerime saygısızlığı ve halk için de manevî sorumluluğu gerektireceğinden buna sebebiyet vermemelidir.


  Sorularla İslamiyet
kuran meali abdestsiz okunur mu,  kuranın türkçe meali abdestsiz okunur mu,  kuranı kerim meali abdestsiz okunur mu,  kuran türkçe meali abdestsiz okunur mu,  abdestsiz kuran meali okunurmu,  kuranı kerim türkçe meali abdestsiz okunur mu,  abdestsiz meal okunur mu