Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan mescit namazı nasıl kılınır Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  mescit namazı nasıl kılınır

  Reklam
  tahiyyetül-mescit namazı nasıl kılınır


  Paylaş
  mescit namazı nasıl kılınır Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Tahiyyetül Mescid Namazı

  Tahiyye; selam vermek demektir. tahiyyetül mescid, mescidi yani camiyi selamlamak demektir. Kuranı kerimde mescitlere “Allahın Evleri” denilmiştir. Bir eve giren kimsenin, önce ev sahibini selamlaması kadar tabi bir şey olamaz. Bu halde Allahın Evine girenin de Onu selamlaması gerekir. Selamlamanın en mükemmel ve en güzel şekli namazla olur. Camiye giren kimsenin tahiyyetül mescid kılmak suretiyle Allah Tealayı bir nevi selamlamış, ona bağlılığını saygısını ve kulluğunu sunmuş olur. Bir mescide sadece ziyaret için veya öğretmek veya öğrenmek gibi bir maksatla giren kimse orada nafile olarak iki rekat namaz kılar. Dileyen daha fazla kılabilir. Mescide günde birkaç defa bu şekilde girilse , bir defasında böyle namaz kılınması yeterlidir.

  Tahiyyetül mescid namazı, mescide girildiğinde daha oturmadan kılınmalıdır. Faziletli olan da budur. Oturulduktan sonra da kılınır. Bazıları; oturmadan kılınırsa eda, oturduktan sonra kılınırsa kaza olur, demişlerdir.

  Ebû Katade -radıyallahu anh- den rivayet edildiğine göre; Rasulullah -sallallahü aleyhi ve sellem- şöyle buyurdu: “Sizden her kim mescide girerse iki rekat namaz kılmadan oturmasın” (Buhari, Salat, 59)