Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan İslama göre erkek nasıl giyinmeli Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Wairtyroyalry

  Reklam

  İslama göre erkek nasıl giyinmeli

  Reklam
  islama göre erkek nasıl giyinmeli


  Paylaş
  İslama göre erkek nasıl giyinmeli Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bugüne kadar hep bayanların giyiminden bahsettik, bayanlar nasıl giyinmeli, Müslüman bir bayanın giyim şekli nasıl olmalı, tesettürü nasıl olmalı v.s..v.s.. bu tür konuları her zaman her ortamda konuşuyoruz, tartışıyoruz. Ama bir Müslüman erkeğin giyim şekli nasıl olmalı dediğimizde bu soru özellikle erkek kardeşlerimize biraz tuhaf gelebilir, çünkü bu konu çok az dile getirilmiş, bu konu çok az bilginin bulunduğu ve kitapların yazıldığı bir konudur. Hatta internet arama motoru google’ ye bile “Müslüman erkeğin giyim şekli nasıl olmalı” diye bir sorgulama yaptığımızda çok ilginçtir, yine “Müslüman bayanın giyim şekli nasıl olmalı veya kadın nasıl giyinmeli” gibi sonuçlar çıkıyor, bu da demektir ki internette bile erkeğin (islama göre) giyim şekli ile ilgili çok az bilgi yer almaktadır. Demek istediğim erkekler arka plana atılmış, kadınları ön plana çıkarırken kendimizi arka plana atmışız.
  Burada kadınların nasıl giyinmeleri gerektiğine değinmeyeceğiz, zaten dediğim gibi kadınların giyim şekilleriyle ilgili tonlarca kitap, yayın ve dergi bulabilirsiniz. Google’ ye erkek bile yazsan, kadın çıkıyor. Yani kadınlarla ilgili bilgi çok. Ama erkeklerle ilgili yayınlar, yazılar, kitaplar, dergiler yok denecek kadar az.
  Hep bayanlara sorulan bir soru, bu sefer erkek kardeşlerime sormak istiyorum;
  *Müslüman Bir Erkeğin Giyim Şekli Nasıl Olmalı?
  Öncelikle Müslüman erkeğin giyim şekli Kuran’ a, sünnete ve İslami örf ve adetlere uygun olmalıdır.
  Nasıl ki bir bayanın vücut hatlarını ve tenini belli edecek giysiler giymesi haram ise; bu kural erkekler içinde geçerlidir. Kadınların uyması gereken bazı kurallara erkeklerinde uyması gerekir. Burada erkeğin başını örteceği hususu anlaşılmasın.
  Ne yazık ki günümüzde bilinçsiz gençlerimizin bir çoğunun bayanlar gibi giyinmesi acı bir gerçektir, belki niyetlerinde kadınlara benzemek istemiyor olabilirler, ancak görünüşte benzediklerinin farkında değillerdir.
  Peygamberimiz (a.s.) bu hususu şöyle dile getirmiştir.
  “Rasulullah (s.a.s.), kadın elbisesi giyen erkeğe de, erkek elbisesi giyen kadına da lânet etti.” (Ebû Dâvud, 4/60)
  “Rasûlullah (s.a.s.), kadın gibi davranan erkeklere de, erkeğe benzemeye özenen kadınlara da lânet etti.” (Tirmizî, Tuhfetu’l-Ahvezî, 8/70)
  Hadislerden da anlaşıldığı üzere bir erkeğin, özellikle Müslüman bir erkeğin kadın gibi giyinmekten, ona özenmekten şeytandan sakındığı gibi sakınması gerekir, çünkü bu kasıtlı veya kasıtsız benzeme çok tehlikeli sonuçlar doğurur.


  “İslâm, belli bir giyimi ve kıyafeti emretmez. Mensuplarını belli bir şeklin içine girmeye zorlamaz. Zira, giyim mevsime göre değiştiği gibi, muhite göre de değişebilir. Giyimde, yaşanan iklimin icabı esastır. Ancak burada İslâm’ın emrettiği bir husus hatırdan çıkarılmamalıdır. Hangi renk, moda ve biçimde giyilirse giyilsin, elbise erkekte ve kadında avret yerini mutlaka örtmeli, bakanları tahrik edecek şekilde dar ve kısa olmamalıdır. (Ahmet Şahin)
  Evet, elbise mutlaka kadında olduğu gibi erkekte de avret yerlerini tamamen örtmeli. Erkek hiçbir şekilde tahrike ve fitneye neden olacak şekilde dar ve kısa elbiseler giymemelidir, bu konuda çok titiz davranmalıdır, vücuda oturacak, avret yerlerini tamamen örtecek, vücut hatlarını belli etmeyecek, mevsim şartlarına uygun rahat ve geniş giysiler tercih etmeli, ayrıca dar giyinmenin olumsuz ciddi sağlık sorunlarını da meydana getirdiğini unutmamak lazım.
  Müslüman bir erkek dar giysileri giymekten uzak durmalı, günümüz örf ve adetleri dikkate alındığında maalesef ki cübbe veya sarık gibi bol, rahat ve sünnete uygun olan giysiler giyilmiyor veya giyilemiyor. Bunun yerine genellikle mevsim şartlarına göre değişen sonradan kültürümüze giren pantolon, gömlek, ceket, mont, palto gibi giysiler tercih edilmektedir. Bu husus itibariyle bir Müslüman erkek bunları giymek zorunda kalıyorsa, -ki kalıyoruz- bunların seçiminde de özenle davranmalı, bol ve geniş olanlarını tercih etmelidir. Oturup, kalktığı vakit vücut hatlarını belli etmeyecek, herhangi bir fitneye, dedikoduya ve tahrike neden olmayan, sağlık açısından sakıncalı olmayan giysiler giymeli…
  alıntıkurana gore erkek nasil giyinmeli,  islama göre erkek nasıl giyinmeli,  müslüman erkek nasıl giyinmeli,  islamda erkek nasıl giyinmeli,  islama göre erkeğin giyimi,  islamda erkek giyimi,  kurana göre kadın nasıl giyinmeli