Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Akinti taharet almamizi gerektirir mi ? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Akinti taharet almamizi gerektirir mi ?

  Reklam
  benim cok akintim oluyor. Akintinin abdesti bozdugunu biliyorum. peki ama taharet almamizi gerektiriyor mu ?


  Paylaş
  Akinti taharet almamizi gerektirir mi ? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Selamünaleyküm.
  ‘Akan her sıvı’ şeklindeki bilgi, eski ulemanın kitaplarında zikredilen bir meseledir. Mesele ile alakalı hükmü şöyle özetleyebiliriz:

  a- Bir bayandan sürekli akıntı geliyorsa bu akıntı süreklilik durumunda özür hükmünü ortaya çıkarır. Özürlü de her namaz vaktinde abdest alır, çamaşırını da değiştirmez.
  b- Sürekli olmayan akıntı ise mesaneden geliyorsa her halükârda abdesti bozar ve akıntı çamaşıra değdiğinde necaset olduğu için çamaşırın değiştirilmesi gerekir. Pet ve benzeri bir şey kullanılıp onun atılması ile de temizlik sağlanır.
  İdrar yollarından değil de rahimden gelen ve bir çeşit rutubet olan sıvı, fukahanın büyük bir bölümüne göre abdesti bozar. Bozmayacağını ve sümük gibi sayılacağını söyleyen de vardır. Tıbbın verdiği bilgiler de bu ikinci görüşü teyit etmektedir.
  Buna göre ihtiyaten abdestini yenileyen bir hanım daha iyi olanı yapmış olur. Böyle yapmayana da yanlış yaptığını söylemeyebiliriz.Gusül gerekmesi için bayanın cinsel organına erkeğin cinsel organı değmesi gerekir. Doktorun muayenesi bu kuralı işletmez, gusül de gerekmez.

  fetva meclisi  teharet almanıza gerek yoktur
akinti taharet gerektirir mi,  akıntı tahareti bozar mı,  akinti taha,  bayanlarda akintidan sonra taharet almak gerekir mi,  gunluk akinti taharet gerektirir mi,  akintidan sonra taharet gerekiyor mu