Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan kuranda adı geçen sahabe isimleri hakkında bilgi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  kuranda adı geçen sahabe isimleri hakkında bilgi

  Reklam
  kuranda adı geçen sahabe isimleri


  Paylaş
  kuranda adı geçen sahabe isimleri hakkında bilgi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kuran'da bazı sahabilere işaret vardır, ancak ismi geçen sahabi Hz. Zeyd'dir:

  "... Zeyd, o kadından alakasını kesince biz onu sana zevce (eş) yaptık ki, mü'minlere evlatlıklarının kendilerinden alakalarını kestikleri (boşadıkları) zevcelerini almakta bir müşkülat olmasın. Allah'ın emri yerine gelecektir"
  (el-Ahzab, 38/37) ayetinde hem Hz. Zeyd'in ismi geçmekte hem de bunun hikmeti açıklanmaktadır.

  Hz. Zeyd Peygamberimizin azadlı kölesidir ve islamı kabul eden ilk sahabilerdendir. Peygamberimiz onu evlatlığı olduğunu ilan etmişti ve toplumda herkes onu Peygamberimizin oğlu olarak görmekteydi. Ancak daha sonra gelen bu ayet ile bu yasaklanmış ve bundan sonra Zeyd kendi babasının ismiyle çağrılmıştır.

  Böyle önemli bir konuda olayın yanlış anlaşılmaması ve Hz. Zeyd'in boşadığı Hz. Zeyneb'in Peygamber Efendimizle evlenmesinin bir sakıncasının bulunmadığının belirtilmesi için, ismin açıkça belli olması gerekliydi. Yoksa farklı yorumlara neden olabilirdi. İşte Hz. Zeyd'in boşadığı kadınla Peygamber Efendimizin evlenmesinin helal olduğıunun açıkça belli olması için Hz. Zeydi'in ismi de açıkça geçmiştir.

  Ayrıca Hz. Zeyd, Rasulüllah (s.a.v.)in emri ile Süryani ve İbrani dillerini öğrendi. Hz. Peygamber (s.a.v.)in mektuplarını yazdı ve tercümanlığını yaptı.


  Sorularla İslamiyetkuranda sahabeler