Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan geçmişte yaşadığım bazı olumsuz davranışları evleneceğim gence açıklamalı mıyım? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  geçmişte yaşadığım bazı olumsuz davranışları evleneceğim gence açıklamalı mıyım?

  Reklam
  Selamün aleyüm degerli kardeslerim,
  ben bir nisanlilik dönemi gecirdim. Nisanlimla ailelerden gizli dini nikah kiydirdik. Ve üzülerek söylüyorum ki, zinaya yaklasan hareketlerde bulunduk ve cok pisman olduk. Ama bir kac sene sonra da ayrildik.
  Simdi ise biriyle tanistim. Henüz daha cok yeni ama ileride is ciddiyete dönüsürse ben ona bu yasadiklarimi anlatmalimiyim. Nisanli oldugumu söyledim ama yasadigim o cirkin seyler söylemeye dilim varmiyor cok utaniyorum. Hic bir zaman tam anlamiyla cinsel iliskimi olmadi ama cok defa yaklastik.
  Ben simdiki konustugum gencin hakkina girmekten cok korkuyorum. Eger gizlersem onun kul hakkina girmis olurmuyum? Ne yapmaliyim lüten akil verin. Esenle kalin


  Paylaş
  geçmişte yaşadığım bazı olumsuz davranışları evleneceğim gence açıklamalı mıyım? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  ve aleykumusselam ve rahmetullah
  bu konu hakkında İslam alimleri
  öncelikle bu kötü amellerinden dolayı
  Allah (c.c)a samimi bir tövbe ederek
  istiğfar edilmesini ve bir daha harama yaklaşılmamasını
  ilerideki yaşamında bunu açıklamasına gerek olmadığını
  Allah(c.c) gizleyip örttüğünü örtülmesi gerektiğini bildirmişlerdir.

  -------------------

  Zina eden kişi bunu eşine söylemesi gerekir mi?Daha önce zina etmiş birisi bunu eşine söylemek zorunda değildir. Fitneye sebep olacağından söylememesi gerekir. Söylemediğinden dolayı eşi kendisine haram olmaz.

  -Kişinin bir günahını -eşi de olsa- başkasıyla paylaşmak ayrıca bir günahtır. Allah’ın gizli kalmasına izin verdiği ve öyle kalmasını istediği bir günahı başkasıyla paylaşmak, O’nun gizlilik hikmetine ve arzusuna aykırıdır.

  Kaldı ki, zina gibi bir suçu eşiyle paylaşmaya kalkmak, hayat boyu onun huzursuz yaşamasına da neden olur. Nereden bakarsanız bakın, günahı başkasıyla -özellikle de eşiyle- paylaşmak ikinci kez bir günah olur.

  Allah ile kul arasındaki bu günahı yalnız onun dergâhına arz etmek, bundan dolayı tevbe ve istiğfar etmek gerekir ki, hem dünya, hem de ahiret hayatı mutlu, kutlu olsun.
  Sorularla İslamiyet Editör