Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Gebelikte tehlike belirtileri nelerdir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Gebelikte tehlike belirtileri nelerdir?

  Reklam
  gebelikte tehlike belirtileri nelerdir?


  Paylaş
  Gebelikte tehlike belirtileri nelerdir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hamilelik pek çok kadın için heyecan verici olduğu kadar aynı zamanda endişe uyandırıcı bir dönemdir. Anne adaylarının çoğu hamile olduklarını öğrendikleri günden itibaren çoğu zaman itiraf etmeselerde bebeklerinin sağlıklarından endişe duyarlar, bebeklerini kucaklarına alana kadar tamamen sağlıklı bir bebek dünyaya getirdiklerine inanamazlar. "Elleri ayakları sağlam mı" sorusu doğumdan sonra doktora sorulan ilk sorudur.
  Hamile kadınların çok büyük bir kısmı herhangi bir komplikasyon ortaya çıkmadan sağlıklı ve normal bir gebelik dönemi geçirirler. Çok az bir kısmında ise maalesef komplikasyonlar, tedavi gerektirebilecek durumlar hatta bebek kayıpları yaşanabilmektedir. Bu istenmeyen durumların pek çoğu olay ortaya çıkmadan önce uyarı sinyalleri verirler. Bu belirtileri iyi bilmek ve uyanık olmak zaman zaman hayat kurtarıcı olabilir.
  Hamilelik takipleriniz sırasında doktorunuz sizin durumunuza özel potansiyel problemler ve bunların belirtileri ile ilgili olarak sizi uyaracaktır. Öte yandan sadece size özel olmayan ve her hamile kadının karşı karşıya kalabileceği bazı uyarı işaretleri de vardır. Bu işaretleri çok iyi bilmeniz ve tanımanız gereklidir.
  Doktorunuz takipleriniz sırasında her kontrolde tansiyonunuzu ölçecek, zaman zaman idrar tetkiki yapacaktır. Bu iki inceleme pek çok riskli durumun belirlenmesinde önemli ipuçları verir ve yüksek risk taşıyıp taşımadığınızı saptamaya yardımcı olur.
  Eğer aşağıdaki belirtilerden herhangi biri ile karşılaşırsanız zaman kaybetmeden doktorunuzla görüşmelisiniz. Doktorunuz size nasıl davranmanız gerektiği konusunda yol gösterecektir. Doktorunuz ile görüşmeyi ertemeleniz üzücü sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle çok dikkatli olmalısınız.

  Dr Alper Mumcu


  Gebelikte tehlike belirtileri

  Hamileliğiniz süresince tüm testlerinizi düzenli olarak yaptırıyor ya da yaptırmış olmanıza rağmen bazen yine de ortaya sorunlar çıkabilir. Tetkikler arasında geçen sürelerde kendiniz ve bebeğinizin sağlığı için dikkat etmeniz gereken tehlike işretleri var. Bu işaretler ortaya çıktığında derhal bir uzmana başvurmanız gerekir. En önemli tehlike işaretleri şöyle sıralanabilir:

  · Ani ateş yükselmesi

  · Cildinizde döküntülerin oluşması

  · Hangi nedenden olarsa olsun ve ne şekilde olursa olsun kanamanızın olması

  · Kötü kokulu akıntınızın olması

  · Dış genital bölgede yara, ağrı, kaşıntı oluşması

  · Hamileliğin 4. ayından sonra bebeğin hareketlerini hissetmemeniz ya da aşırı hareket hissetmeniz

  · Baş dönmesi, baş ağrısı ve bulanık görme

  · Kulaklarda uğultu - çınlama olması

  · Mide ve çevresinde kasılma ve ağrı oluşması

  · Rahimde devamlı kasılmaların olması

  · Beklenenden önce doğum ağrılarının başlması ve su gelmesi

  · Öngörülen doğum tarihinin geçmesine rağmen doğum ağrılarının başlamamış olması

gebelikte tehlike belirtileri