Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Uyku sonrasi sorunum Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Uyku sonrasi sorunum

  Reklam
  insan uyandiginda basta rüysinda ihtilam oldugunu hatlamasa fakat daha sonra rüyasini biraz hatirlasa ve bi kismini belki blöyle diye kendi kursa ve daha sonra acaba kendim kurmadimda böyle birsey varmiydi diye süphelense o rüyayi hatlirmaismi sayilir?ve tuvalete gittigimde fazla bir islaklik yoktu mendilide basta sari gibi gördügümü saniyorudum fakat biraz sonra mendilde belki sadece biraz nem ama hicbir sarilik ve koku yoktu?! islaklik vardiysa bile ben bakislarimi toplayincaya kadadar (yeni kalktigim icin gözlerim kendine gelmemisti birkac defa kapatim yada simsiki kapatip actim) nem haline dönüsebilirmi ha dönüsse bile koku ve sarilik olmazmi?...ve ikinci yatisimin sonrasinda (ihtilam felan hatirlamiyorum) tuvalete gittigimde mendilde sadece biraz nem vardi bir kösesinde kücük bir sari leke bi meni ola bilirmi bu kücük leke?


  Paylaş
  Uyku sonrasi sorunum Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  rüyada ihtilam olduğundan emin olunmaz
  yada hatırlamazsa,ıslaklıkta yoksa bir şey gerekmez
  aşırı şüpheler vesveseye dönüşebilir
  her görülen sarı leke meni zannedilmemeli
  bayanlardan çeşitli nedenlerden dolayı sarı akıntı gelebilir.
  bunların başında vajinal enfeksiyonlardır. 3. 3
  Kayıtsız Üye
  ablacim ben uykudan sonra bu süphelereden hala kurtulamadim insan her gün birseyden süphelenirmi ben önce rüyami hatirlamiyorum daha sonrada aklima en kücük birsey beni süpheye düsürüyor rüyaydami gördümde geldi aklima diye sabah kalktikdan sonra bir akinti görüdüm lakin bu normal bir akintida ola bilir napicam bu süpheler bende sürekli var bana bir akil vere bilirmsiniz nasil hareket etmem gerek 4. 4
  Alıntı Kayıtsız Üye Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  ablacim ben uykudan sonra bu süphelereden hala kurtulamadim insan her gün birseyden süphelenirmi ben önce rüyami hatirlamiyorum daha sonrada aklima en kücük birsey beni süpheye düsürüyor rüyaydami gördümde geldi aklima diye sabah kalktikdan sonra bir akinti görüdüm lakin bu normal bir akintida ola bilir napicam bu süpheler bende sürekli var bana bir akil vere bilirmsiniz nasil hareket etmem gerek
  tabiki her gün şüpheyle yaşanmaz ama o
  düşüncelerine bir değer verme derim
  bu sizde saplantı halini almış çünkü,vesvese
  vesvesede iblisin insanı huzursuz etme taktiğidir
  aldırış etmeyip dualarla Allah (c.c)a sığınılması gerekir
  İhlas,Felak ve Nas surelerinin düzenli bir şekilde okunması
  faydalı olacağı bizlere bildirilmiştir
  çamaşırında gördüğün akıntı konusunda zannına
  göre hareket edebilirsin,eğer uykunda bir şeyler hissettiysen
  ve meni olma ihtimali daha baskın gelirse gusül al,günlük akıntılardan
  biri olduğuna kanaat getiriyorsan gusül alma. 5. 5
  Kayıtsız Üye
  Dualarınızı eksik etmeyin... Kafama gelen ne olursa olsun kafama taktığım için bundan sonra vesveseye verip takmicam diyorum ondan sonra vesveseyemi veriyorsunda sallıyorsun oluyo buda vesvesemidir? 6. 6
  Kayıtsız Üye
  Rüyamda ihtilam olduğumu hatirlamiyorum fakat kalkar kalkmazmi yoksa yatakta bi süre yattiktan sondami oldu bilmiyorum ama vajinamda hafif sonklamalar vardı sonra kalktim tuvalate gittim hafif bir islaklik nem gibi birşeyler vardi lakin koku felan yoktu yani ben meni olduğunu sanmadim bu durumda nasil hareket etmem gerekir? 7. 7
  Alıntı Kayıtsız Üye Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Rüyamda ihtilam olduğumu hatirlamiyorum fakat kalkar kalkmazmi yoksa yatakta bi süre yattiktan sondami oldu bilmiyorum ama vajinamda hafif sonklamalar vardı sonra kalktim tuvalate gittim hafif bir islaklik nem gibi birşeyler vardi lakin koku felan yoktu yani ben meni olduğunu sanmadim bu durumda nasil hareket etmem gerekir?
  İhtilam konusu ve gusül


  kadınların rüyada orgazm olmaları sebebiyle gusletmeleri gerekir. Bu meseleyle ilgili çeşitli durumlar vardır.Uykudan kalkan kimse, erkek veya kadın, yatak çarşafında, iç çamaşırında ya da butlarında bir yaşlık görse, duruma bakılır;
  - Eğer rü'yada ihtilâm olduğunu hatırlıyorsa, gusletmesi gerekir.
  - Fakat ihtilâm olduğunu hatırlamıyorsa, İmam Ebû Yûsuf'a (rh.) göre gusletmesi gerekmez. Çünkü, o yaşlık mezi de olabilir. Kaldı ki, meni bile olsa, şehvetle geldiği bilinmemektedir.

  İmam-ı A'zam ve İmam Muhammed (rahımehumallah) ise, o yaşlığın meni olmayıp, mezi olduğu kesin bilinmesi halinde guslü gerekli görmezler. Lakin meni veya mezi olduğunda tereddüt edilse ya da meni olduğu zannı hâsıl olsa, ihtiyaten gusül gerekir, derler.


  Bu mevzuda varid olan bir hadsi-i şerif şöyle:

  Rasûlullah Efendimize (s.a.v.),

  - “Bir kimse elbisesinde ıslaklık bulsa, ancak ihtilam olduğunu hatırlamasa gusül alması gerekir mi?” diye soruldu. Peygamberimiz,

  - “Evet gerekir” buyurdu.

  İhtilam olduğunu hatırlayıp da üzerinde yaşlık göremeyen kimseden soruldu. Rasûlullah (s.a.v.),

  - “Ona gusül gerekmez” buyurdu. Bu arada bir hanım,
  - “Bunu kadın görecek olsa, kadına gusül gerekir mi?” diye sorunca Rasülullah Efendimiz,
  - “Evet kadına da gusül gerekir” buyurdu.
  [Ebu Davud, Sünen, Taharet 95 ; Tirmizi, Sünen, Taharet 82)


  Dilerseniz bu vesileyle bazı bilgilerimizi tazeleyelim…Şiddetle yerinden kopan ve şehvetle dışarı boşalan meniden dolayı, her durumda gusül lâzım gelir.

  Şehvetle yerinden ayrılıp, şehvet dindikten sonra dışarı akan meniden dolayı ise, İmam-ı A'zam ve İmam Muhammed'e (rahımehumallah) göre yine gusül lâzım gelirse de, İmam Ebû Yûsuf'a (rh.) göre gusül gerekmez. Bu kavle göre, şehvetle yerinden ayrılan meninin, o anda dışarı boşalması önlenir ve şehvet dindikten sonra dışarı akmasına yol verilirse; bu durum guslü gerektirmez. İmam Ebû Yûsuf'un bu görüşünde, misafirlikte veya kış mevsiminde böyle bir durumla karşılaşanlar için, büyük kolaylık vardır.

  Gusül için, cinsî birleşme sırasında, erkeğin tenasül uzvu (penis) ile kadının tenasül uzvunun (vagina) tam birleşmesi gerekmez. Penisin sadece uç kısmının vaginaya girmesi ile, meni aksın akmasın gusül lâzım gelir.

  Ön ve arka yoldan birine (herhangi bir zaruretten dolayı) parmağını sokmak, guslü gerektirmez. Parmağın erkek parmağı ile kadın parmağı olması arasında da bir fark yoktur. Fakat cinsel bir zevk alma düşüncesiyle ön tarafa parmak sokulursa, bundan dolayı gusül gerekir.

  Birini el ile tutmak, okşamak veya bakmak neticesinde meni gelirse, gusül gerekir. Bu durum, erkek için de kadın için de böyledir.

  Rü'yada ihtilâm olduğu halde, dışarı meni akmamışsa gusül gerekmez. Ancak kadın ihtilam olur da meninin dışarı çıktığını görmese bile, ihtayatten güsletmesi daha iyidir. Çünkü kadından çıkan meni geri dönebilir.

  Bir kadından, yıkandıktan sonra, kocasının menisi akacak olsa, tekrar yıkanması gerekmez. Dövülme, ağır bir şey kaldırma gibi sebeblerden dolayı şehvetsiz olarak gelen meni guslü icab ettirmez. İmam-ı Şâfiî (rh.) ise, bu halde de guslü gerekli görür.
  Gayrimüslimin biri, cünüp veya hayız veya nifaslı halde iken İslâm'a gelse, kendisine gusül etmek farz olur. Fakat bu haller kendisinde yokken İslâm'a girmesi durumunda, yıkanması ona farz değil, menduptur.
  alıntı...
 8. 8
  Kayıtsız Üye
  (kadın ihtilam olur da meninin dışarı çıktığını görmese bile, ihtayatten güsletmesi daha iyidir. Çünkü kadından çıkan meni geri dönebilir.)

  hocam burda böyle yazıyor fakat siz ihtilam olsa günlük akıntılardan biri olursa gusül gerekmez demişsiniz. ben bu ayrımı yapamıyorum. ihtiyaten gusül gerek değil mi o zamansabah uyandığında tenasül uzvunda ki ıslaklık,  rüyanda cenabet olup rüyanı hatırlamazsan gusül gerekirmi,  çamaşırda sarı lekeler gusül,  sabah uyandığında çamaşırda,  camaşrta sarılık var culup mu oldum vesvese,  kişi ihtilam olduğunu görmese de uyandığında ,  ic camasirindaki sariliga gusul