Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Namazdan sonra ıslaklık görülmesi durumunda Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Namazdan sonra ıslaklık görülmesi durumunda

  Reklam
  Namazan sonra tuvalete gittim ve pedimi eledim hafif bir islaklik deydi elime sudur dedim gecim sonra baktiğimda birsey yoktu vakat uzvumu sildigimde akinti gelmisti namazim gecerlimidir?


  Paylaş
  Namazdan sonra ıslaklık görülmesi durumunda Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Namaz kıldıktan sonra iç çamaşırda ıslaklık görülmesi durumunda ne yapılmalıdır?

  Cevap:Küçük abdest bozduktan sonra idrar yolunda kalabilecek idrar damla ve sızıntılarının tamamen kesilmesi için bir süre bekleme, bundan sonra vücuttaki idrar sızıntılarını temizleme işlemine fıkıh dilinde “istibr┠denilir. Özellikle erkekler açısından istibrâ önemlidir. Şayet özür hali söz konusu değilse vücuttan idrar sızıntısı olduğu sürece abdest geçerli olmaz. Bunun için de idrarın vücuttan iyice çıkmasını beklemek, bu amaçla biraz hareket etmek, yürümek veya öksürmek gerekir (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, Beyrut, 1421/2000, I, 344-345). Bunun için Hz. Peygamber “İdrardan sakınınız, çünkü kabir azabının çoğu idrardan sakınmama sebebiyledir” buyurmuştur (Buhârî, Vudû 55; İbn Mâce, Tahâret 26).

  Bu itibarla istibrâ yaptığı halde namaz kıldıktan sonra iç çamaşırında ıslaklık gören kişi, bu ıslaklığın temizlenme sırasında kullandığı temiz sudan kaynaklandığını varsayar ve vesveseye itibar etmez. Hatta kişi vesveseli biri ise istibrâ yaptıktan sonra uzvuna ve çamaşırına az bir temiz su serpmesi ve ileride göreceği ıslaklığı idrara değil, bu suya hamletmesi tavsiye edilmiştir (İbn Nüceym, el-Bahru’r-râik, Dâru’l-Marife, ts. , I, 253; Heyet, el-Fetâva’l-Hindiyye, Dâru’l-Fikr, 1411/1991, I, 49).

  Ancak kişi, namazdan sonra çamaşırında gördüğü ıslaklığın, namazdan önce veya namaz esnasında çıkan bir idrar damlası olduğunu biliyor ve çıktığı anı hatırlıyorsa o takdirde abdestsiz namaz kılmış sayılır. Çünkü idrar yolundan gelen akıntılar abdesti bozar ve abdestsiz kılınan namaz iade edilir (Mergînânî, el-Hidâye, el-Mektebetü’l-İslâmiyye, I, 14). Ayrıca ıslaklığın boyutları el ayasından daha fazla ise, çamaşırını değiştirmesi veya kirlenen kısmı yıkaması gerekir.
  alıntı...

  ---------------------------


  SORU: Her hangi bir vaktin namazı eda edildikten sonra (bu farz namaz olsun sünnet namaz olsun) namaz bitiminde iç çamaşımızda oluşan yaşlıktan dolayı tekrar namazlarımızı iade etmek gerekecekmidir ? gelen akıntının namaz içinde mi yoksa namaz sonunda mı olup olmadığı konusunda emin olmadığımız durumlarda namazlarımızı tekrar iade etmelimiyiz ? kendim bir vakit namazın sonunda iç çamaşırımda akıntıdan dolayı yaşlık gördüm fakat namaz esnasında bu akıntının yaşlığını hissetmedim ve ne yapacağım da kararsız kaldım yukarıda ki sualimi buna istinaden soruyorum.

  CEVAP:
  Şüphe ile yaşamak da ibadet etmek de mümkün değildir. Bu tür tereddütte kaldığınız durumlarda, kalbinizin ağır bastığı tarafı tercih edin. Mesela ıslaklığın namazdan sonra oluştuğuna dair kanaatiniz ağır basıyorsa namazınızda sıkıntı yok demektir. O namazı sadece şüpheli görüyorsanız onu iade edin. Bir günlük namazlar için tereddüt ediyorsanız o kadar namazı iade edersiniz. Ama birgünden öteye de taşımanız doğru olmaz. Vesveseye düşersiniz. Allah Teala hakkıyla ibadet etmeye hepimizi muvaffak kılsın.

  Nureddin Yıldız
 3. 3
  Kayıtsız Üye
  Ben vesveseden kurtulamayan bir kizim.o kadar ki ne zaman abdest alsam yellenme akinti gibi abdesti kesin bozan seyler olmaya baslar ama bu genelde hep abdestliyken olur.bazen psikolojik oldugunu dusunuyorum. Mesela diyelimki bir namazin vakti cikti cikacak hemen onu kilmam gerekiyor o zaman yetistirme telasiyla abdestim aklima gelmez ve ben onu bozucak seyler olmadan kilabilirim ama ne zamanki aklima getirsem abdestimi hemen bozacak bisey olur acikcasi artik bu durumdan yoruldum. Ben ne yapmaliyim namazi birakip tekrar abdest almaya kalksam cok defa ard arda almam gerekecek ve her vakitte bunu ben yapsam bile yetistirememekten korkarim.bu benim yarattigim psikolojik bir durum mu yoksa yasadigim vesveseye dahil mi? 4. 4
  Yapmanız gereken vesveseye itibar etmemek ve namaza devam etmektir.
  Şeytandan Allaha sığının yani euzu çekin ve kelimei tevhit okuyunnamaz kıldıktan sonra akıntı görmek,  namazdan sonra akıntı görmek,  namazda ıslaklık,  namazdan sonra ic camasirindakinin meni olmadigina kanaat getirilirse namaz bozulur mu,  abdest alip namaz.kildiktan sonra akinti gelirse,  namazdan sonra ic camasirinda islaklik gormek,  namazdan sonra gelen akıntı