Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan kadın erkek aynı ortamda beraber oynamaları caiz mi?‎ Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  kadın erkek aynı ortamda beraber oynamaları caiz mi?‎

  Reklam
  kadın erkek aynı ortamda beraber oynaması caiz mi?‎


  Paylaş
  kadın erkek aynı ortamda beraber oynamaları caiz mi?‎ Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Belli bir mesai sarf eden ve çalışan insanın dinlenmesi ve istirahat etmesi ne kadar hakkı ise, İslâm’ın yasakladığı sınırı aşmamak şartıyla, bazı oyun ve eğlencelerde bulunmak da mümkün ve normaldir. Ama bu oyun ve eğlencelerin bir ucu, dinimizin haram kıldığı şeyerden birisine yaklaşır ve bulaşırsa, o oyun meşruiyetini kaybetmiş olur.
  Çeşitli adlarla yapılan “kültürel faaliyetler”de ve “spor müsabakaları”nda aynı şartları aramamız gerekir. Bunlar mubah ve meşru görülen daire içindeyse, haram olduğundan bahsedilemez. Meselâ bu faaliyetlerin bazısı erkek-kız karışık olarak icra edilirse, birtakım dinî mahzurları da beraberinde getireceği açıktır.
  Çünkü dinen bir kimse ancak kendisine ebedî olarak nikâhı düşmeyen -anne, kız kardeş, hala, teyze gibi- kimselerle yalnız kalabilir, birlikte bulunabilir, elini tutabilir, konuşabilir. Bunun dışında, hayatî bir durum olmadığı müddetçe, bir erkeğin mahremi olmayan bir kadınla; kadının da mahremi olmayan bir erkekle birlikte bulunması, tokalaşması, elini tutması caiz görülmemiştir.
  Kaynak: Sorularla İslamiyet