Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Kadının giyim şekli nasıl olmalıdır? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Kadının giyim şekli nasıl olmalıdır?

  Reklam
  Kadının giyim şekli nasıl olmalıdır?


  Paylaş
  Kadının giyim şekli nasıl olmalıdır? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İslamiyete göre kadın nasıl giyinmelidir

  1. Kadın her zaman temiz, düzgün ve düzenli giyinmelidir. Buradaki ölçü, temizlik tesettür ve İslam’ın izzetine uygun davranış biçimidir.
  2. Yoksa abartı, gösteriş ve teşhir değildir. Müslüman bir hanım evden çıkacağı zaman “Benim bu kıyafetimi Allah beğenir mi?” diye düşünmelidir.
  3. Makyaj, parfüm, dikkat çekici aksesuarlarla dışarı çıkılması tesettürle bağdaşmamaktadır. Moda olan her kıyafet tesettüre uygun olmayabilir. Zira moda her an değişebilir ticari bir kavramdır.
  4. Amaç tesettüre uygun giyinmekse, ölçü Kur’an ve sünnet esasları olmalıdır.
  5. Bu ölçüye göre giyilen kıyafetin beden hatlarını belli edecek derecede dar ve altındakini gösterecek kadar şeffaf da olmaması gerekir.
  6. Kıyafetlerin darlığı ve inceliği konusunda Peygamberimizin (asm) hanımlara ikazları vardır. Peygamberimiz (asm) öyle giyinenleri, “Giyinmişler, ama yine de çıplak sayılacaklar” diye tanımlar.
  7. “Ey peygamber eşlerine ve kadınlarına ve müminlerin kadınlarına dış elbiselerinden (cilbablarından) üstlerine giymelerini söyle! Onların (özgür ve iffetli) tanınması ve eziyet görmemeleri için en uygun olan budur…”
  8. Ahzab Suresinde emredilen tarzda inancımıza uygun giyinmeyi tercih eden bir hanımefendi el, yüz dışında tüm bedenini örten uzunlukta ve beden hatlarını belli etmeyen bollukta bir kıyafeti tercih etmelidir.
  9. Gençler tarafından sıkça tercih edilen pantolon ise sünnet ölçülerine göre giyildiğinde takva elbisesi içinde sayılır. Yeter ki, pantolonun üzerinde topuklara kadar uzanan bol bir dış kıyafet (pardösü, manto…) olsun.
  10. Bu ölçülerle sınırları tespit edilen tesettürlü giyimin modelleri zengin, çeşitleri de fazladır. İklime, kültüre, sosyal çevreye, hanımların iç dünyasındaki isteklere göre tesettüre uygun gayet sevimli ve zarif kıyafetler tercih etmek mümkündür.