Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan kadın sünnetinin zararları nelerdir Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  kadın sünnetinin zararları nelerdir

  Reklam




  kadın sünnetinin zararları


  Paylaş
  kadın sünnetinin zararları nelerdir Mumine Forum

 2. 2
  Reklam




  Afrika ve Ortadoğu toplumlarında çok sık görülen bu uygulama kadının cinsel bölgesini tahrip etmeye dayanır. Erkek sünnetinden oldukça farklıdır. Erkeklerde fazlalık olan derinin alınması ve penise bir zarar verilmemesi durumu vardır. Ancak kadın sünnetinde sünnetin direk vajina uygulanması ve kadınlık organına zarar verilmesi durumu oluşur.Mısır, Somali, Sudan, Nijerya gibi ülkelerde çok sık görülen bu sünnetin amacı kadının cinsel duygularının öldürülüp bekâretin korunmasını sağlamaktır.

  Bu amaçla kadın organındaki bızır ya da klitoris denen bölge alınır. Hatta bazı uygulamalarda komple vajinanın alınması ve sadece adet için küçük bir delik bırakılması durumu da söz konusu olabilir. Özellikle Somali’de sıkça görülen bu durum bekâreti korumanın en kesin yolu olarak görülür.
  Kadınlarda çok fazla psikolojik etki yaratan bu durum aynı zamanda cerrahi anlamda da oldukça risklidir. Çünkü bu işlem erkeğin penisinin kesilmesiyle aynı statüdedir.

  Kan zehirlenmeleri, kansızlık, kan kaybına bağlı oluşan şok, enfeksiyon gibi sorunlar kaçınılmaz çünkü hijyenik olmayan ortamlarda, steril olmayan araçlarla belki kırık bir cam parçası ya da teneke parçası kullanılarak hiçbir uyuşturucu kullanılmadan yapılıyor kadın sünneti. Bunların yanında kansızlık, idrar yolları iltihabı, cinsiyet organı çevresinde his kaybı, kronikleşen vajinal enfeksiyonlar, doğum esnasında kadın ve bebeğin hayatının tehlikeye girmesi, AIDS ve tetanos bulaşması gibi riskler de mevcut.
  alıntı




kadın sünnetinin zararları,  kadın sünneti zararları