Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Kadın sünnetinin nedenleri nelerdir Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Kadın sünnetinin nedenleri nelerdir

  Reklam
  kadın sünnetinin nedenleri


  Paylaş
  Kadın sünnetinin nedenleri nelerdir Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İlkel toplumlarda kadına yönelik şiddetin ve saygısızlığın en büyük göstergesi kadın sünnetidir. Özellikle Afrika ve Ortadoğu toplumlarında çok sık görülen bu uygulama kadının cinsel bölgesini tahrip etmeye dayanır. Erkek sünnetinden oldukça farklıdır. Erkeklerde fazlalık olan derinin alınması ve penise bir zarar verilmemesi durumu vardır. Ancak kadın sünnetinde sünnetin direk vajina uygulanması ve kadınlık organına zarar verilmesi durumu oluşur.Mısır, Somali, Sudan, Nijerya gibi ülkelerde çok sık görülen bu sünnetin amacı kadının cinsel duygularının öldürülüp bekâretin korunmasını sağlamaktır.

  Bu amaçla kadın organındaki bızır ya da klitoris denen bölge alınır. Hatta bazı uygulamalarda komple vajinanın alınması ve sadece adet için küçük bir delik bırakılması durumu da söz konusu olabilir. Özellikle Somali’de sıkça görülen bu durum bekâreti korumanın en kesin yolu olarak görülür.
  Kadınlarda çok fazla psikolojik etki yaratan bu durum aynı zamanda cerrahi anlamda da oldukça risklidir. Çünkü bu işlem erkeğin penisinin kesilmesiyle aynı statüdedir.

  Kan zehirlenmeleri, kansızlık, kan kaybına bağlı oluşan şok, enfeksiyon gibi sorunlar kaçınılmaz çünkü hijyenik olmayan ortamlarda, steril olmayan araçlarla belki kırık bir cam parçası ya da teneke parçası kullanılarak hiçbir uyuşturucu kullanılmadan yapılıyor kadın sünneti. Bunların yanında kansızlık, idrar yolları iltihabı, cinsiyet organı çevresinde his kaybı, kronikleşen vajinal enfeksiyonlar, doğum esnasında kadın ve bebeğin hayatının tehlikeye girmesi, AIDS ve tetanos bulaşması gibi riskler de mevcut.
  alıntı
 3. 3
  aysekiraz
  aslında burada bahsedilen dinimizde hanımlara tavsiye edilen sünnet değildir. burada bahsedilen olay genital sakatlama olarak geçer. dinimizde hanımlar sünnet edilirken sakatlanmaz. klitoris kesilmez sadece klitoris üzerindeki deriden bir parça kesilir.kadin sunnetinin nedenleri,  kadın sünneti nedenleri,  kadın sünnetinin nedenleri,  kadın sünneti,  saygısızlıkların nedenleri nelerdir,  kadın sünneti sebebi,  ksdın sünneti