Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan İslamda lohusalık ne zaman biter Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  İslamda lohusalık ne zaman biter

  Reklam
  islamda lohusalık ne zaman biter


  Paylaş
  İslamda lohusalık ne zaman biter Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  LOHUSALIK (NİFAS)

  Yazar: İslam Ansiklopedisi, 24-2-2006

  Kadınlarda doğumdan sonra cinsel organlarından gelen ve kanla ortaya çıkan en çok kırk gün devam eden özel bir durum. Kadınların bu haline lohusalık (nifas) hali, bu kana da lohusalık kanı denir.

  Lohusalık müddeti kadından kadına değişir. Bazı kadınlarda bu süre, bir gün dahi olabilir. Lohusalık süresi, kanın kesilmesiyle son bulur. Lohusalığın asgarî süresi yoktur. Azamî süre ise kırk gündür. Doğumdan sonra kırk gün geçtiği halde kan devam ediyorsa, artık bu kan nifas kanı değil, özür kanıdır (bk. İstihâze).

  Lohusalık müddeti içinde (kırk gün) görülen temizlik de nifastan sayılır. Meselâ; doğumdan sonra on gün kan gelip, beş gün kesildikten sonra yeniden on gün daha kan gelecek olsa, bu yirmi beş günün hepsi de lohusalık müddeti sayılır.

  El, ayak gibi uzuvları belirmiş olan bir çocuğun düşmesiyle lohusalık hali meydana gelir ve çoğunlukla ön, on beş gün devam eder. Fakat, azaları henüz belirmemiş bir düşük ile lohusalık hali oluşmaz. Düşük ile görülen kan üç gün devam eder, evvelce de en az on beş gün temizlik hali devam etmiş bulunursa, bu, hayız kanıdır. Böyle olmazsa istihâza (hastalık kanı) sayılır.

  Lohusa olan kadınlar bu süre içinde; namaz kılamaz, oruç tutamaz, Kur'an okuyamaz, Kur'an'ı eline alamaz, Kâbe'yi tavaf edemez, mescidlere giremez ve kocası ile cinsî temasta bulunamazlar. Lohusa bir kadının kocası, hanımının göbeği ile diz kapakları altına kadar olan uzuvlarından, arada bir örtü veya giysi olmaksızın faydalanamaz. Arada bir örtü olduğu takdirde, cinsel ilişki olmamak şartıyla sevip okşayabilir.

  Lohusalık süresince kılınamayan farz namazlar daha sonra kaza edilmez, fakat tutulmayan oruçlar kaza edilir.

  Lohusalık kanı kesilince kadın boy abdesti alır ve ibadetlerini yapmaya başlar. Kocası ile cinsel ilişkiye de ancak yıkandıktan sonra veya kanın kesilmesinin üzerinden en az bir namaz vakti geçtikten sonra başlayabilir.

  Lohusa olan kadın dua ayetlerini, dua maksadıyla okuyabilir. Zikir ve tesbih edebilir. Pişirdiği yemekler, içtiği ve yediği şeylerin artıkları temizdir. Kocası onunla aynı yatakta yatabilir ve yukarıda belirtildiği ölçüde ondan yararlanabilir. Bu esnada kadının bazı ibadetlerden alıkonmasının bazı hikmetleri vardır. Bu esnada kadın ifraz ettiği bazı mayiler itibariyle, Allah'ın huzuruna çıkabilecek tam bir temizlik halinde değildir. Diğer taraftan büyük bir hastalık ve yorgunluk içinde olduğu için istirahata muhtaçtır. Bu esnada cinsel ilişkinin yasak kılınmasının hikmetlerinden biri de, kadının böyle bir ilişkiye fizik ve psikolojik yönden hazır olmamasıdır. Diğer taraftan bu esnadaki ilişki tıbbende mahzurludur. Cinsel hayattaki bu geçici yasak, eşler arasındaki sevgi ve özlemin artmasına da sebep olur.

  Akif KÖTEN
 3. 3
  Kayıtsız Üye
  Benim kırk gūnūm geçti bugūn kırk beş gūndūr ama çok az akıntım var bu durum ilişkiye engel mi? 4. 4
  Hanefi mezhebine göre lohusalik ne zaman biter?

  Lohusalığın asgarî süresi yoktur. Azamî süre ise kırk gündür. Doğumdan sonra kırk gün geçtiği halde kan devam ediyorsa, artık bu kan nifas kanı değil, özür kanıdır (bk. İstihâze). 5. 5
  Kayıtsız Üye
  Ben yeni dogum yaptim 17 gün oldu ve akintim bitmek uzere illa 40 gunu beklemem sart mi iliskiye girmek için yoksa akintim bitince girebilir miyim 6. 6
  Lohusa döneminde olan kadının 40 gün dolmadan eğer kanı kesilmişse yıkanıp ilişkiye girmesinde bir sakınca yoktur. 7. 7
  Kayıtsız Üye
  Düşük yaptım. 15 gün kanamam oldu. 10 gün sonra tekrar çok az kanamam oldu. Kaza orucu tutuyorum bozuldu mu. 40gun içinde olduğum için hâlâ lohusa miyim ? 8. 8
  Kanama 5 vakit kesilmişse ilk günler sonraki kanama adet değilse oruca devam edindinen lohusalık ne zaman biter,  lohusalik ne zaman biter,  lohusalık ne zaman biter,  islamda lohusalık ne zaman biter,  lohusalık dönemi ne zaman biter,  lohusa ne zaman biter,  lohusalık ne zaman biter islam