Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan islamda çalışmaya verilen önem nelerdir Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  islamda çalışmaya verilen önem nelerdir

  Reklam
  islamda çalışmaya verilen önem


  Paylaş
  islamda çalışmaya verilen önem nelerdir Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İslamda Çalışmanın Önemi

  Yüce Allah, insanı çalışıp kazanmaya uygun bir varlık olarak yaratıp dünyaya göndermiş, dünyada bulunan her şeyi de emrine amade kılmıştır (hizmetine sunmuştur).

  Bugün İslam dünyasının en önemli meselesi planlı, programlı ve disiplinli bir çalışmayı yakalayamamış olmasıdır. Yani problem, verimli çalışmanın kurallarını bilmemek veya bildiği halde kurallara uymamaktır. Halbuki, çalışmadan kazanıp mutlu olmak mümkün değildir. Çalışmanın önemini ve değerini Kuranı kerim şöylece ortaya koyuyor:

  “Bilsin ki insan için kendi çalışmasından başka bir şey yoktur” (Necm, 53/39) Ayet-i Kerimeden de anlaşılacağı gibi çalışıp kazanmaktan başka çıkar yolumuz yoktur.

  Çalışanlar mutlaka kazanırlar. Sahasında isim yapmış mevki ve makam sahibi idareciler, iş adamları, ordu komutanları, başarılı öğrenciler hep gayret ve çalışmalarının karşılığını almışlardır. Bu kuralı Cenab-ı Allah Bakara suresinin 286. ayetinde şöyle bildiriyor:
  “Allah her şahsı, ancak gücünün yettiği ölçüde mükellef kılar. Herkesin kazandığı hayır kendine, yapacağı şer de kendinedir…”

  Maddi ve manevi kazançlar, başarı veya başarısızlıklar tamamıyla insanın kendisine aittir. Çünkü yüce Yaratıcı her insana iyiyi kötüden ayırt edebilecek bir akıl, çeşitli kabiliyetler ve irade vermiştir. Bu nedenle insan kendisine istediği bir yolu seçme ve bu yolda ilerleme hürriyetine sahiptir. Bununla beraber Allah (C.C.) Peygamberler ve kitaplar göndererek insana doğruyolu göstermiştir.

  Üstün yeteneklerle donatılarak dünyaya gönderilen insan bütün yeteneklerini ortaya koyarak çok çalışmalıdır. Çalışmadan, oturarak başarmak, kazanmak, ilerlemek ve huzura kavuşmak mümkün değildir.

  Teknik ve teknolojide ilerlemiş, güçlü milletlerin ve devletlerin esiri olup ezilmemek, yok olmamak için gece-gündüz demeden çalışmak gerekiyor. Zira, mü’min veya kafir kim olursa olsun; Allah çalışana verir.

  Ancak çalışmalarımız meşru, kazancımız ve kazanç yollarımız helal olmalıdır. Helal kazanç peşinde koşup yorulan kişilere sevgili Peygamberimiz şu müjdeyi veriyor:
  “Helal kazanç uğrunda yorgun olarak akşamlayan kimse günahları bağışlanmış olduğu halde yatar. Allah kendisinden razı olduğu halde sabahlar”.

  Çalışma hayatında da Peygamberler bizlere önderlik etmişlerdir:
  Adem aleyhisselam çiftçilerin, Nuh (as) marangozların, Yusuf (as) ekonomistlerin, Davut (as) el sanatçılarının, İsa (as) tabiplerin, İbrahim (as) ve Peygamber efendimiz Muhammed (as) tüccarların piri ve örneğidirler.

  Netice olarak, hepimiz çok çalışmalıyız. Ama çalışmamızın hedefi sadece dünya olmamalıdır. Çalışırken öncelikli hedeflerimiz; farz olan aile geçimini sağlamak, daha müsait şartlar altında Allaha kulluk yapacak ortamı hazırlamak, ruh ve beden sağlığına kavuşmak ve toplumun kalkınmasına katkıda bulunmak olmalıdır.

  Musa İMAMOĞLU
islamda çalışmaya verilen önemi ile kısa yazılar,  islamda çalışmaya verilen önem nedir,  islamda çalişmaya verilen önem,  islamda çalışmaya verilen önem