Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan İslamda Kadının İş Hayatında Çalışması Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  İslamda Kadının İş Hayatında Çalışması

  Reklam
  İslamda Kadının İş Hayatında Çalışması


  Paylaş
  İslamda Kadının İş Hayatında Çalışması Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İslam, dünyada kadının yaşaması için maddi ihtiyaçlarını karşılama sorumluluğunu, kadın evlenene kadar babaya evlendikten sonra kocaya vermiştir.
  "Kadınlara mehirlerini efendicesine verin...Onları malınızla besleyin, giydirin ve onlara güzel öğütler verin." Nisa suresi 4,5

  "Ey insanlar! Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta Allah'tan korkmanızı tavsiye ederim. Sizin kadınlar üzerinde hakkınız, onlarında sizler üzerinde hakları vardır. Sizin kadınlar üzerindeki hakkınız, onların aile yuvasını hoşlanmadığınız hiçbir kimseye çiğnetmemeleridir. Kadınlarında sizin üzerinizdeki hakları, dine ve geleneğe uygun olarak, her türlü yiyecek ve giyeceklerini temin etmenizdir." (Veda Hutbesi)

  "Allah Resulü, Hz. Ali ile Hz. Fatma arasında iş bölümü yaparak dışarı ile ilgili işleri Hz. Ali'ye, evin içiyle ilgili işleride Hz. Fatma'ya yüklemiştir."
  Redil-Muhtar 579

  "Ey Allah'ın Resulü karım tek başına hacca gitti ne yapmamı istersiniz savaşamı katılayım hacca mı gideyim?
  - Sende git hanımınla birlikte hac yap." Buhari

  Çağımızda maddiyat insanların birinci tercihi olduğu için "Ev hanımı" denilince; hiç bir işe yaramayan, evinde oturan, çocuk doğuran kadınlar algılanıyor. Malesef ev hanımının toplumda, çalışan kadın kadar itibar ve saygınlığı yoktur. Bir çok ev hanımı sadece bu toplumsal saygınsızlıktan ötürü çalışmak istiyor. Oysa asıl önemli olan, insanlar arasındaki saygınlık değil Allah (cc) katındaki saygınlıktır.

  "Her kim izzet istiyorsa, bilsin ki, izzet tamamıyla Allah'ındır. O'na hoş kelimeler yükselir, onu da salih amel yükseltir." Fatır suresi 10
  "...Oysa eğer bunlar mü'minseler, daha önce Allah'ın ve peygamberinin rızasını düşünmeleri gerekir." Tevbe suresi 62

  Özellikle, Türkiye'de kadının iş hayatında çalışması birçok sorunuda beraberinde getirmektedir:

  1- Çalışan bir kadının çocuklarıyla ilgilenememesi en önemli sorundur;

  Çalışan bir annenin çocuğuyla yeteri kadar ilgilenmesi, ona vakit ayırabilmesi mümkün değildir. Anne çocuğuna bakması için bakıcı tutabilir veya bir yakınına bırakabilir, ancak bunların hiç birisi annenin yerini tutamaz. Çocuklar özelliklede küçük yaşlarda annelerine çok fazla ihtiyaç duyarlar. Anne çocuğun sadece annesi değil, aynı zamanda hayattaki en iyi öğretmenidir. Çocuğun, ergenlik çağına gelene kadar anne ve babasından öğrendiği, kazandığı şeyler hayatı boyunca önemli rol oynar.

  Zamanımızda yaşayan çocuğun, yüz sene evvel yaşayan çocuktan çok daha fazla anne ve babasının ilgisine ihtiyacı vardır. Bugünkü çocukların etrafını kuşatan tehlikeler yüz sene önce yoktu. Malesef ev hanımlarınında çocuklarına yeteri kadar ilgi göstermemesi sonucu birçok çocuk başı boş kalarak çeşitli tuzaklara düşmüş, maneviyatı ve ahlakı bozuk çocuklar gençler yetişmiştir.

  Bir annenin, bir babanın kazandığı para çocuğundan daha önemli olabilir mi? Bir çocuk ahlaksız, maneviyatsız yaşayabilir, ama bir toplum ahlaksız, maneviyatsız yaşayamaz. Anne ve babalar; çocukları için, kendileri için, vatanı milleti için, dünya ve ahiretleri için çocuklarını iyi yetiştirip korumalıdırlar.

  “Ey iman edenler, kendilerinizi ve ailelerinizi bir ateşten koruyun ki, onun yakacağı insanlar ve taşlardır.” Tahrim suresi 6

  “Hepiniz çobansınız ve hepiniz gütmekte olduğunuz sürünüzden sorumlusunuz. Baba hanımının ve çocuklarının çobanıdır, annede çocuklarının ve evinin çobanıdır." (Buhari)

  2-Çalışan bir kadın kocasına karşı, kadınlık görevlerini gerektiği gibi yerine getiremez;

  Çalışan bir kadın kocasıyla geçirecek fazla zamanı olmadığı için eşler arasında bir soğukluk meydana gelebilir.
  Para kazanıp kendi ayakları üzerinde duran kadın, kendini güçlü hisseder konuşmasıyla, hareketleriyle ve giyimiyle hoş olmayan tavırlar sergileyerek kocasına itaatten uzaklaşabilir.

  "Erkekler, kadınlar üzerinde hakim dururlar, çünkü bir kere Allah birini diğerinden üstün yaratmış ve bir de erkekler mallarından harcamaktadırlar. Bunun için iyi kadınlar, (kocalarına) itaatkardırlar. Allah'ın korumasını emrettiği şeyleri, kocalarının yokluğunda da korurlar." Nisa suresi 34

  3-Çalışan kadınlar, beyin ve beden olarak ev hanımlarına göre daha fazla yorulur ve yıpranırlar;

  Bütün gün işyerinde çalışan kadın, akşam yorgun olarak eve gelir ama dinlenemez çünkü yemek yapmak, bulaşık çamaşır yıkamak, ütü yapmak vs. gibi ev işleri onu beklemektedir. Bunları alel acele yapar tabi saat de epeyce ilerlemiş olur, yatıp sabah kalkar ve işe gider. Ev işleri konusunda hanımlar, "hayat müşterek" diyerek kocalarından yardım isteyebilirler.

  Bir erkek olarak itiraf etmeliyimki biz erkekler ev işi yapmaktan hiç hoşlanmayız, üstelik bu konuda becerikli olduğumuzda söylenemez. Ev işleri gerçekten zordur, bu konuda kadınların hakkını ne yapsak ödeyemeyiz. Kadının başka yerde çalışmasına gerek yoktur, onun zaten evinde bir işi vardır. Bir erkek işine gider günde sekiz on saat çalışır sonra istirahat eder, ama kadının mesaisi yirmi dört saat devam eder.

  4-Çalışan bir kadının islamın emirlerine ve yasaklarına uyması zordur;

  Özelliklede Türkiye'de çalışan bir kadının, işverenin kuralları gereği tesettüre riayet edemeyebilir, namazını kılamayabilir. Bir kadının nikah düşen başka bir erkekle aynı ortamda bulunması, yüz yüze göz göze konuşması haramdır buna dikkat eden kadın günümüzde fazla değildir, çalışan kadın için ise zaten bunun bir önemi yoktur.

  "...Bir de (Peygamberin) hanımlarına, gerekli birşey soracağınızda bir perde arkasından sorun! Öyle yapmanız, hem sizin kalpleriniz hem de onların kalpleri için daha çok temizdir." Ahzab suresi 53

  Bir kadının kocasından başkasına süslenmesi ve koku sürünerek başka erkekleri cezbetmesi haramdır. Çalışan bir kadın parfümüyle, makyajıyla başka erkeklerin dikkatini çok kolay çekebilir hem kendisini hemde başkalarını günaha sokabilir.

  "(Ey peygamberin Hanımları) Konuşurken kırıtmayın...dosdoğru güzel söz söyleyin, hem vakarınızla evlerinizde durun da önceki cahiliyyet devri çıkışı gibi süslenip çıkmayın, namaz kılın, zekat verin, Allah'a ve peygamberine itaat edin." Ahzab suresi 32,33

  Sonuç olarak; kadın çalışarak bir çok günaha girebileceğinden, birçok olumsuzluklar yaşanabileceğinden, başta çocuklar olmak üzere aile fertleri ihmal edileceğinden, çok zaruret yoksa doğru olan, gerekirse soğan ekmek yenilip yinede kadının evinin dışında çalışmamasıdır.

  Neresinden bakarsanız bakın bu dünya üç günlük dünyadır. Çok rahat edenin rahatlığı bu dünyada fazla sürmeyecek, sıkıntı çekeninde sıkıntısı çok fazla sürmeyecektir. Bu dünyadan şimdiye kadar ne zenginler ne krallar ve ne ezilenler, ne fakirler gelip geçmiştir ve hepsininde sonu kara toprak olmuştur.


  Orhan Özdağ