Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Kadın kendi parasını kocasından habersiz harcayabilir mi?, Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Kadın kendi parasını kocasından habersiz harcayabilir mi?,

  Reklam
  Kadın kendi parasını kocasından habersiz harcayabilir mi?,


  Paylaş
  Kadın kendi parasını kocasından habersiz harcayabilir mi?, Mumine Forum

 2. 2
  Reklam

  Evet, evli bir kadın, kendi parasını kocasından habersiz/izinsiz harcayabilir. Ancak bu hakkı kullanırken aile içi huzursuzluğun oluşmasına meydan vermemeye çalışmalıdır.

  Yüce dinimiz İslam kadına mülkiyet hakkı tanımıştır. Tabii aynı zamanda sorumluluk davermiştir. Medeniyetin beşiği olmakla övünen Avrupa'da bile, ancak 1882'de çıkarılan bir kanunla evli kadınlara mülk edinme hakkı tanındı.

  Kur'an-ı Kerim bu husuta şu hükmü koyar:

  "Erkeklerin de kazandıklarından nasipleri var, kadınların da kazandıklarından nasipleri var."[Nisa suresi, 32]

  Kısacası İslâm hukukunda herkesin malı-mülkü, parası pulu kendisine aittir; dolayısiyle tasarruf-harcama yetkisi de onundur.

  Ancak gerek ailede gerekse toplumda huzur ve sükunun elde edilmesi, mutlu bir hayatın temini sadece 'hukuk kuralları'na uymakla mümkün olmaz. O bakımdan işin 'ahlâkî' ve 'sosyal' yönlerini de düşünmek, bencil ve cimri davranmamak gerekir.

  Yaptıklarımızı, 'bu benim hakkım, kimse karışamaz, dilediğim gibi harcarım' diyerek katı söz ve davranışlarla değil de, usûlüne-âdâbına uygun şekilde ve gönül alıcı tarzda yapmalıyız.
  alıntı