Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan İslamda evlilik öncesi kadın erkek ilişkisi nasıl olmalı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  İslamda evlilik öncesi kadın erkek ilişkisi nasıl olmalı

  Reklam
  islamda evlilik öncesi kadın erkek ilişkisi


  Paylaş
  İslamda evlilik öncesi kadın erkek ilişkisi nasıl olmalı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Peygamberimiz öncelikle evlenecek tarafların birbirlerini mutlaka görmelerini istemiştir. Meselâ bir hadiste, "Allah, bir erkeğin kalbine bir kadınla evlenme isteğini attığı zaman, artık o kişinin o kadına bakmasında hiçbir sakınca yoktur" buyurmuştur.

  Hadislerin bize kadar ulaşmasında ve anlaşılmasında büyük hizmeti bulunan Ameş'in (r.a) bu hadisten şöyle bir ölçü çıkardığını görüyoruz: "Birbirlerini görmeden ve incelemeden yapılan evlilikler hep üzüntü ve sıkıntı ile bitmiştir."

  Evlenecek tarafların birbirlerini görmeleri teşvik edilmiş ama görüşme esnasında dikkat etmeleri gereken önemli bir ölçü de hatırlatılmıştır. Bu ölçü de kapalı bir mekânda yalnız olarak baş başa kalmamalarıdır.

  Bu sınırlamayı Peygamberimiz şöyle belirliyor: "Sizden kim Allah'a ve âhiret gününe inanıyorsa, yanında mahremi olmayan bir kadınla baş başa kal masın. Zira bunu yaparsa, üçüncüleri şeytan olacaktır."

  Konuşmada ve sohbette ölçü ne olmalı?

  Bu görme ve görüşmelerde gerektiği kadar bir konuşma ve sohbet de normaldir. Çünkü her iki tarafın da birbirlerini tanımaları, beklentileri ve talepleri ancak bu konuşmalarla ortaya çıkar. Ancak konuşmaların da mutlaka bir sınırı olmalıdır. Çünkü taraflar arasında nikâh kıyılmadıkça ölçüsüz ve sınırsız konuşmalar, her iki tarafı da rahatsız eder, belki de telafisi mümkün olmayan birtakım olumsuzluklara meydan verilmiş olur.

  Diğer yandan görüşmeler ve konuşmalar ne kadar fazla olursa olsun, gerçekçi bir sonuca ulaşmaya yetmez. Çünkü bazen insanlar, kendi alışkanlıklarını ve düşüncelerini gizleyebiliyor, eksik bırakabiliyorlar, geçiştirebiliyorlar. Bunun için sağlıklı evliliklerin kurulmasında karşı tarafı tanıyan ve "aracı" olarak bilinen kişilerin yardımlarına ihtiyaç vardır. Bu kişilerin de güvenilir ve hakperest olmaları gerekir ki, daha sonra birtakım mağduriyetler yaşanmasın.


  Mehmet PAKSU
islamda evlilik öncesi kadın erkek ilişkisi,  islamda evlilik öncesi,  islamda kadın erkek ilişkisi,  islamiyette evlilik,  dinde kadın erkek ilişkisi,  islamda evlilik öncesi kadın erkek ilişkileri,  islamda kadin erkek iliskileri