Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan MÜslÜman olmayan kİmselerİn gİydİklerİ elbİseyİ gİymek caİz mİdİr? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  MÜslÜman olmayan kİmselerİn gİydİklerİ elbİseyİ gİymek caİz mİdİr?

  Reklam
  MÜslÜman olmayan kİmselerİn gİydİklerİ elbİseyİ gİymek caİz mİdİr?


  Paylaş
  MÜslÜman olmayan kİmselerİn gİydİklerİ elbİseyİ gİymek caİz mİdİr? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Müslüman olmayan kimselerin giydikleri elbiseyi giymek caiz midir?

  CEVAP: Gayr-i müslimlerin giydikleri elbiseleri giymekte beis yoktur. Çünkü İslamiyet, Müslümanlara özel bir kıyafet getirmediği gibi şu veya bu tip bir elbiseyi de yasaklamamıştır. Bunun için Müslümanların kıyafetleri bir değildir. Kimi entari, kimi kaftan, kimi şal, sarık, kimi pantolon, kimi de şalvar giyer. Bu hususta herkes serbesttir. Ancak bir memlekette adet olmayıp, halkın nazar-ı dikkatini çeken kıyafete bürünmek de doğru değildir. Şafi'i mezhebine göre; kişinin şahsiyetini zedelediği için böyle elbise giyenlerin şehadeti muteber değildir. Ama tuhaf ve nazar-ı dikkati çeken bir kıyafet olmadıktan sonra, ehli küfrün giydikleri elbiseyi giymekte hiç bir sakınca yoktur.

  El-Muğire bin Şube'nin şöyle dediği rivayet edilmiştir: Peygamber (sav) kolları dar bir Rum cübbesi giymişti.

  Bu hadisten anlaşıldığına göre, kafirlerin giydiği elbiseleri giymekte beis yoktur. Bugün giydiğimiz palto da, dinen cübbe sayılır. Çünkü hadiste geçen cübbe ile palto arasında fark yoktur.

  Halil Günenç Hocaefendi