Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Uzun tırnak abdest ve gusüle engelmidir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Uzun tırnak abdest ve gusüle engelmidir?

  Reklam
  İnsan tırnağını kestığınde veya bir kac gün sonra biraz uzuyor bu biraz uzama güsüle ve abdeste manimidir yani extradan bunların arasına su gecirmeye calismak gerekmidir?


  Paylaş
  Uzun tırnak abdest ve gusüle engelmidir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Tırnakları kesmenin hükmü nedir, tırnak kiri gusle mani midir?

  Tırnakları kesmek sünnettir diyen olduğu gibi vaciptir diyen de olmuştur. Hanefî âlimlerinin kaydettiklerine göre tırnak ve bıyık gibi bedende kesilmesi matlup olan şeyleri kırk günden fazla bırakmak caiz değildir. Böyle bir müddet ihmal eden kimse cezaya müstehak olur. Şafiî alimlerinin görüşlerine göre de tırnak ve benzeri şeyleri kesmek Sünnettir, vacip değildir. Kesilmesi ister vacip ister sünnet olsun, altında kir ve toprağın bulunması abdestin sıhhatine mani değildir. Yalnız hamur, mum ve benzeri bir şey olursa manidir. Peygamber (sav) tırnakların kesilmesini emreder, ama namazın iadesini emretmezdi. Tırnakların altındaki kir abdestin sıhhatine mani olsaydı mutlaka o halde kılınan namazın iadesini emredecekti.


  Tırnak ve istenmeyen tüyleri bırakmanın hükmü

  Allah (c.c.) fıtratı değiştirmeyi şeytana oyuncak olma diye nitelerken, Peygamberimiz de fıtratı değiştirenlere lânet eder ve uzayan tırnakların kesilmesini, koltuk altı ve kasıklarda biten kılların yolma yada traşla giderilmesini, hâttâ erkeklerin sünnet olmasını, sakal ve bıyık bırakmasını da fıtrattan, yani Allah`ın seçip begendigi yaratılıştan gösterir. (Müslim, taharet 56; Ebû Dâvûd, tahâret 29; Tirmizî, edep 74.)

  Buna göre tırnaklarını uzatanlar, koltuk altı ve kasık tüylerini temizlemeyenler de Allah`ın yaratışını değiştiren şeytan maskaralarıdırlar. Bu tür tırnakların yaratılışı bozduğunun en güzel delili, bunların elin fonksiyonlarına büyük ölçüde engel olmalarıdır. Başkalarına çekici, aksine ilgilenilebilir görünmek için, kendilerine işkence eden zavallı biçâreler, bu davranışlarıyla ellerini âdetâ çolak edip, ayaklarına ceviz,kabugu geçiren kedi durumuna düşerler.

  Dini görev ve ibâdetlere engel olacak tarzda süslenmeyecektir: Tırnak ojelerini ve altına su geçirmeyecek derecede hacimli rujları buna örnek gösterebiliriz. Çünkü bunlar İslam`ın temizlik emrinin yerine getirilmesine engeldirler. Altlarına su geçirmediklerinden abdest ve yıkanma ibâdetleri istenilen şekilde yapılamaz. Vücudun ve abdest organlarının su değmeyen yerlerininin kalması, abdestin ve yıkanmanın kabul edilen nitelikte olmamasına sebeptir.

  Kadının süslenmesi cinselliğini artıracağı, cinselliğinden de sadece kocası yararlanabileceği için, süslerini mahremi olmayanlara göstermeyecektir. Çünkü Allah "teberrüc"ü yasaklamıştır. (Ahzâb (33) 33.)
  (Teberrüc`ün ne olduğu yerinde açıklanmıştır.) Kadının boyama ve kokulanma anlamındaki süsünü dayısı, amcası ve yegeni gibi mahremlerine göstermesi. fitnenin bulunmaması şartına bağlıdır. Normal hallerde gösterebilir.

  Sorularla İslamiyet
 3. 3
  Kayıtsız Üye
  Abdeste mani degil yazdiniz. Bu gusül abdest icinde gecerli midir? Yani tirnaklar az birsey uzamis olsa ve altinda biraz kir bulunsa gusül abdestimiz kabul olur mu? 4. 4
  Gusül abdesti alırken tırnaktaki oje silinmelidir aynı keza tırnak içi yıkanmalı.oje oldugunda abdest geceli olmaz .tırnakların iç tafasında kalan az kir gusül abdestine mani değildir..
 5. 5
  Kayıtsız Üye
  Gusul abdestinde vesvese yapiyorum uzun tirnak gusle zarar verirmi 6. 6
  tırnak bir haftayı geçmemeli kesilmelidir 7. 7
  Kayıtsız Üye
  Evet engeldir o tirnaklar kesilmeli 8. 8
  Kayıtsız Üye
  Tırnak uzunken abdest geçmiyor madem bir haftadan fazla beklemesi caiz değil madem , şunu sormak istiyorum adetliyken tırnak kesilmesi de caiz değil adet olmadan 3,4 gün önce tırnak kesmişim sonra adet olmuşum adetin 9 gün sürüyor ettimi size iki hafta tırnaklar upuzun oldu ama adetliyken abdestsizken kesemiyosun abdestsiz vücuttan bi parçanın kesilmesi caiz değil diyor e tırnakla da abdest geçmiyor ? Bu çelişkiye ne cevap verirsiniz? Ben ne yapmalıyım bilemedim 9. 9
  adetliyken tırnak kesilmesi de caiz değil
  Bunu kim demiş bu kuralı kim koymuş? Adeli ve cünüp tırnak ve kıllarını kesebilir din'e yeni kural eklemeyelimuzun tırnak gusle mani midir,  uzun tırnak abdeste engel mi,  uzun tırnakla gusül abdesti alınır mı,  uzun tırnak gusle engel mi,  uzun tirnakla abdest olur mu,  tırnakların uzun olması gusle mani midir,  uzun tırnak abdesti bozar mı