Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan İhtilam olmak nedir,nasıl anlaşılır? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  İhtilam olmak nedir,nasıl anlaşılır?

  Reklam
  Ihtilam oldugumu nasil anlarim? Rüyamda tam olarak cinsel tatmin olmami lazim yoksa cinsel münasebet birisinin dokunmasi gibi seylerdede ihtilam olmusmu sayiliyor?


  Paylaş
  İhtilam olmak nedir,nasıl anlaşılır? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Sözlükte "rüya görmek, ergenlik çağına ulaşmak" anlamlarına gelen ihtilâm, dinî bir kavram olarak, buluğ çağına ulaşmak ve yetişkin erkek veya kadının uykuda orgazm olması, rüyasında cinsel tatmine ulaşmasını ifade eder.
  Kur'ân-ı Kerîm'de ihtilâm kelimesi geçmemekle birlikte, kendisinin türetildiği hulum kelimesi ve çoğulu olan ahlâm, 5 âyette 6 defa geçmektedir. Bunlardan ikisi buluğ çağına ulaşmak (Nûr, 24/58-59), üçü rüya (Yûsuf, 12/44; Enbiyâ, 21/5) ve biri de akıl (Tûr, 52/32) anlamında kullanılmıştır.

  İhtilâm, guslü gerektiren mânevî kirlilik hallerinden biridir. İhtilam olan kişi, gusletmeden namaz kılamaz, Kur'ân-ı Kerim veya Kur'ân'dan âyet okuyamaz ve bunlara dokunamaz, Kabe'yi tavaf edemez, camiye giremez. Oruçlu iken ihtilam olmak, oruç, itikaf, hac gibi ibadetlere zarar vermez. Ancak, en kısa zamanda gusletmesi gerekir. Bir kimse, rüyasında cinsel münasebette bulunduğunu görse de, uykudan uyandığında ıslaklık görmemesi halinde gusletmesi gerekmez. Buna karşılık, rüya gördüğünü hatırlamamakla birlikte, uyandığında meni görmesi halinde gusletmesi gerekir. Ancak görülen ıslaklığın meni mi yoksa başka bir şey mi olduğu hususunda şüpheye düşülmesi halinde ise, fakihlerin çoğunluğuna göre yıkanması gerekir, fakat Hanefîlerden Ebû Yûsuf'a göre, rüyasında ihtilam olduğunu hatırlamaması halinde gusletmesi gerekmez.

  İhtilâm, kişinin çocukluk döneminden çıkıp, ergenliğe ulaştığının bir alameti olarak kabul edilmiştir. Böylece, akıllı olmak şartıyla, bütün hukukî ve dinî hükümler açısından tam ehliyete sahip olur
  alıntı....
 3. 3
  Kayıtsız Üye
  Benim de bir sorum var sabah uyandigim da iç camasirimda islaklik değil ama kuru ve beyaz bi şey gördüm Hanefi yim. Gece rüyamda cinsel munasebet gordugumu de hatırlamıyorum. O kurumuş şeyin meni olduğuna emin değilim. Kuruyan şey meni ve ya başka bi şey olabilir mi cünüp olur muyum?rüyalanmak nasıl anlaşılır,  cünüp olmak nasıl anlaşılır,  ihtilam nasıl anlaşılır,  rüyalanma nasıl anlaşılır,  Ihtilam olduğumuzu nasıl anlarız ,  cünüplük nasıl anlaşılır,  cünüp oldugu nasıl anlaşılır