Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Bir kadının, kadınlara makyaj yapması caiz midir? Caiz ise, makyaj yaptıran kendisini Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Bir kadının, kadınlara makyaj yapması caiz midir? Caiz ise, makyaj yaptıran kendisini

  Reklam
  Bir kadının, kadınlara makyaj yapması caiz midir? Caiz ise, makyaj yaptıran kendisini nikah düşen erkeklere gösterdiğinde, makyaj yapan kişi sorumlu olur mu?


  Paylaş
  Bir kadının, kadınlara makyaj yapması caiz midir? Caiz ise, makyaj yaptıran kendisini Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İslâm Dinî, bazı şartlarla süslenmeye ve boyanmaya cevaz vermiştir. Bilindiği gibi, müçtehit imamlar devrinde günümüzde kullanılan boya ve makyaj malzemelerinin çoğu yoktu. Ancak bu anlamda kına ve bazı bitkilerin köklerinden ya da çiçeklerinden elde edilen boyalar eksik değildi. O nedenle belirtilen konuda yaptıkları içtihad ve tesbitlerde daha çok genel hükümler koydular ve yeni yeni çıkacak süslenme malzemeleri hakkında uygulanacak esasları tesbit ettiler.

  Kadın veya erkek, birbirlerine kendi yuvaları içinde daha çekici görünebilmek için süslenebilirler, bunda bir sakınca yoktur. Ama başka kadın veya erkeklerin dikkatini çekmek için bunu yaparlarsa kerahet vardır, hattâ bu kerahet onların niyet ve davranışlarına göre haram da olabilir.

  Kadınların Süslenmesi : Kadınlar, deri üzerinde bir tabaka oluşturmayan boyalarla kocalarına şirin görünmek için boyanabilirler. Bugünkü tabir ile aşırı olmamak şartıyle makyaj yapabilirler. Sokağa çıkarken ve kendilerine nikah düşen erkeklerin görecekleri yerlerde bu tip süslenmeleri terk etmeleri ve tesettüre uymaları gerekir. Bunun aksini yapmak caiz değildir. Günümüzde kadınların tırnaklarını uzatıp oje ve benzeri boyaları sürmelerinin iki sakıncası vardır: Biri, tırnakları uzatmak kesinlikle mekruhtur. Diğeri, tırnak üzerinde bir tabaka oluşturup abdest ve gusülde suyun deriye nüfuz etmesini engellediğinden kadının bu durumda aldığı abdest ve yaptığı gusül sahih olmaz. O halde kadınlara bu hususta tavsiye edilen şudur: Kadın annedir ve ev hanımıdır. O ancak kocasına şirin ve çekici görünmesi için süslenir. Tırnaklarını boyamaz, çünkü yemek pişirir, çamaşır yıkar, abdest alır ve gusleder. Yüzünü belirtilen amaçla yani kocası için süsler ve temizliğe azamî derecede riâyet ederse, sevap kazanır. Erkeğin de aynı temizlik ve çekicilik içinde hazırlanması da bu anlamda sünnettir.

  Ayrıca kadınların saçlarını kendilerine nikah düşen erkeklere göstermesi haramdır. Güzel görünmesi için Boyanıp süslemesi bu günahı daha çoğaltır. Müslüman bir hanım efendi, boy abdesti almak ve namaz için abdest alması gerektiğinden boyanın suyu geçirmeyecek derecede olması, dolayısıyla boy abdestinin ve namaz abdestinin olmaması anlamına gelir. öyleyse yalnız kocasına güzel görünmenin dışında süslenmeleri doğru değildir. Kocası için süslenmiş ve boyanmış sa su geçirmeyen cinsten boyaların mutlaka temizlenip ondan sonra abdest alınması gerekir. (bk. Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Celal Yıldırım, Cilt 4 s. 209-210)

  1.
  Kalıcı makyaj, bakılması veya dokunulması haram olan yerlerin epilasyonu, kaş inceltilmesi vs. gibi haram olan şeyler yapılmadığı müddetçe, güzellik merkezi açabilirsiniz. Zira süslenmek fıtratı değiştirmediği müddetçe helaldir.

  Ayrıca kadın kendi eşi için süslenebilir. Ancak kadının dışarıya, başkalarının dikkatini çekecek şekilde süslenerek çıkması, kendi sorumluluğu altında olup onun vebali ve sorumluluğu kendinedir.

  2. Öte yandan yapacağınız makyajda kullanılan malzeme ve kozmetikte pis ve zararlı bir madde bulunmamalı, abdest alırken suyu altına geçirmelidir. Oje gibi vücut üzerinde tabaka oluşturup da suyun bedene ulaşmasına engle olanlar, abdest ve gusle dolayısıyla namaz kılmaya da engeldir.

  Eğer makyaj malzemesinde necaset (dinimizce pis sayılan madde) varsa veya suyun deriye ulaşmasına engel oluyorsa, bunlar abdest ve gusülden önce temizlenmelidir.
  Kullandığınız makyaj malzemesinin suyu geçirip geçirmediğini konunun uzmanları bilir.

  Sorularla İslamiyet