Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Müslüman birisinin mutlaka bir tarikata girmesi "emir'e" bir "şeyh'e" biat etmesi şar Hakkında Kısa Bilgi
 1. 29
  zey

  Reklam

  Reklam
  Alıntı HakikaT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Olmayan birşeyin hangi delilini göstermek akıl ecridir..??


  Yüce Allah Kur'an-ı Kerim'de, tesbihi zikirle berâber anmıştır: "Ey inananlar! Allah'ı çok zikredin (anın) ve O'nu sabah akşam tesbih edin" (el-Ahzab, 33/41, 42).

  Yine Kur'an'da, yerde ve gökte bulunan her şeyin Allah'ı tesbih ettiği haber verilmiştir: "Göklerde ve yerde bulunan her şey Allah'ı tesbih etmiştir. O, Aziz'dir, Hakîm'dir" (el-Hadîd, 57/1 ).

  "Yedi gök, arz ve bunların içinde bulunanlar, O'nu tesbih ederler. O'nu övgü ile tesbih etmeyen hiç bir şey yoktur, ama siz onların tesbihlerini anlamazsınız. O, Halîm'dir, çok bağışlayandır" (el-İsrâ, 17/44) .

  Sen Rabb'ini hamd ile tesbih et (O'nu övecek sözlerle an, subhânellâhi velhamdulillâhi de) ve secde edenlerden ol" (el-Hicr, 15/98).
  Melekleri görürsün ki, arşın etrafını çevirmiş olarak Rabb'lerini övgü ile tesbih ederler, anarlar. (O gün) aralarında hak ile hükmedilmiş ve Hamd âlemlerin Rabb'ine mahsustur denmiştir" (ez-Zümer, 39/75).
  "(Ey Muhammed, sen) sabret. Allah'ın va'di mutlaka gerçektir. Günahına da istiğfar et ve akşam sabah Rabb'ini överek tesbih et. (O'nun şanının yüceliğini an)" (el-Mü'min, 40/55)
  "Rabb 'inin yüce adını tesbih et (O 'nun eksikliklerden uzak olduğunu an)" (el-A'lâ 87/1).


  Hz. Muhammed (s.a.s) de, her hususta olduğu gibi tesbih konusunda da ümmetine tavsiyelerde bulunmuş, onlara örnek olmuştur. Tesbih hakkında söylediği bazı hadisler şöyledir:

  "Dile hafif, mizanda ağır ve Rahman'a sevimli iki cümle (vardır): Allah'ı noksan sıfatlardan tenzih ve hamd ile tesbih ederim. Büyük olan Allah'ı tesbih ederim, O'nun şanı ne yücedir!" (Muhammed b. Allan Deilü'l-Fâlihîn, Mısır 1971, IV, 210).

  "Allah'a göre sözlerin en sevimlisini sana haber vereyim mi? Allah'a göre sözlerin en sevimlisi, şüphesiz ki: Sübhânellâhi ve bihamdihi cümlesidir"(Muhammed b. Allan, a.g.e., IV, 214).


  Bak güzel kardeşim amacım ne seni kırmak nede seni küçük düşürmektir.Şeytanın şerrinden nefsmin En alt derecesinden Mevlama sığınırım.Tespihat için Yüce mevlam ne ayetlerinde belirli bir sayı bildirmiş nede Peygaber efendimizin S.A.S hadislerinde bir sınır verilmiş.İnsanın kendi içinden geldiğinceye kadar okuma serbesTliği vardır.Bu konuda kul hürdür. Bunun belirli bir rakamı ve sınırı yoktur.
  bu verdiğin ayet örnekleriyle neyi ispatladığını sanıyorsun ben bunların haşa olmadığını iddaa etmiyorum ki.tasavvufta hedef kalbi gafletten uyandırıp yüce allaha bağlayarak ebedi huzuru elde etmektir.haa yalnız olmaz mı zikir tabi ki olur ama sana şöyle bir örnek vereyim matematik öğrenmeye niyetlendin eline aldın bir matematik ansiklopedisi peki ne kadar zaman da öğrenebilirsin laf gelişi 5 yıl diyelim.ama karşınıza bir matematik prefösörü aldığınızda bu zaman zarfı sencede aşağılara inmez mi?tarikatlarda bunun için var ve sayılarına gelince ayetler ve hadisler yapılacak zikir miktarını belirtmemiştir.tarikat kurucusu büyük allah dostları mezhep imamlarının fıkıh konusunda yaptıklarını maneviyat sahasında yapmışlar ve peygamberefendimizin manevi hayat ile ilgili söz ve amellerini kuran ışığında değerlendirerek bize reçeteler sunmuşlar dır.

  -----------------------------

  zaman ve zemine göre insanı allaha yaklaştıracak zikir çeşitleri ve miktarnı tespit etmişlerdiir.sen ve senin gibi düşünenler haşa onlardan daha akıllı ve maneviyatı geniş değil herhalde.onlar evliyalar biliyorsunuz ki.bir örnek vermek gerekirse peygamber efendimiz günde en az 70 ,bir diğer rivayete göre en az yüz kere istiğfar çektiğini bize bildirmiştir.hemen her tarikatta istiğfar çekmek virdin bir parçasıdır.tarikat takva yolu olduğu için hz. peygamberin her tür hal ve sözlerine uymak olduğu için nakşibendi ve benzeri tarikatlar teheccüd kuşluk ve evvabin namazı gibi maalesef bugün neredeyse ismini bile unuttuğumuz namazlar günlük hayatın bir virdi görmüşler ve müritlerinden bunlrı yerine getirmelerini istemişler.hani sen arkadaş için bırak sünnetleri yaşayarak bulsun demiştin ya,sünnetleri elimizden geldiğince yapmaya çalışıyoruz elhamdülilllah.mahmut efendi (nakşibendi şeyhi) efendimizin 4000 sünnetini yapıyor biliyormusun,ayrıca sana cvp veremem zamanımın kısıtlı oluşundandı.yoğun olduğum için hemen girip çıkıyordum.zaten beni küçük düşürmek gibi bir lüksün olamaz,üstünlük takva iledir.

  -------------------------

  HakikaT Nickli Üyeden Alıntı
  İnSAnlara iylik yapim derken kötülük yapmaktan sakın.Bir diyer ata sözüyle KAŞ yAPIYIM DERKEN gÖZ ÇıKARMA.Önereceğin her ne tarikat olursa olsun önerdiğin tarikatın bütün bedeli senin amel defterine yazılacağından haberin varmı.Allah c.c insanlara eşit bir şekilde Akıl ihsan etmiş.Dinimizide cüzi iradesine teslim etmiş.Bırakta o kardeşimiz kendi cüzi iradesiyle çizdiği yoldan yürüsün.Kendisi araştırsın kendisi birşeyler öğrensin.Hangi tarikat kendi nefsine uygun geldiğini kendisi keşfetsin.hER TARİKATIN KENDİNE ÖZGÜ BAZI KUSURLARI VARDIR.Kimse deMESİN KUSURSUZ BİR ŞEKİLDE bu tarikata ibadetlerimi sürdürüyorum.Amenna kusur zaten biz kulların yaratılışında vardır..BIRAKALIMDA KARDEŞLERİMİZ temel dayanağımız olan Kur'an ve Kur'an'ı açıklayan sünnete sımsıkı sarılsınlar.İslamın engüzel gerçeklerini ondan öğrenerek keşfetsinler...

  "Sizden birini, kendi nefsi için sevdiğini mümin kardeşi için de istemedikçe gerçek mümin olamaz." buyuran Hz. Peygamber, cemiyetin temelini en sağlam bir tarzda şöyle ifadelendirmiştir:

  "İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır. " (el-Aclûnî, Keşfu'l-Hafa, s. 472).  TARİKATLARIN KENDİNE ÖZGÜ KUSURLARI YOKTUR!!! insanlar yaradılışı gereği zaten kusura meyillidir,bundan dolayı her normal insanın hata yapıp,kusur işleyebileceği gibi tarikatlı insanlarda hata yapıp,kusur işleyebilir.'HER TARİKATIN KENDİNE ÖZGÜ KUSURU VARDIR' derken tarikat kurucularının hakkına girdiğinin farkındamısın şu düşünmeden yazdığın cümleyle?peki sen bunun hesabını nasıl vereceksin onlara?insanların kusurları vardır.kimse tarikatta ibadetlerini dört dörtlük yaptığını da iddia etmiyor,ben böyle bir şey söylemedim.sen hayal dünyanda geliştirmişsin tüm bu yazdıklarını.ama bu tadı tatmadığın için ,belli lezzetleri bilmeden konuşman normal.MEVLAM sana da herkese tattırsın.ayrıca yazının sonunda hadis-i şerifle vermiş olduğun örnekler senin yazına pek alakalı olmamış,elhamdülillah ben insanlara elimden geldiği kadar faydalı olmaya çalışıyorum ve benim nefsime iyi gelen şeyi arkadaşıma tavsiye ettim zaten.tarikatlar öcü değil korkmayın bu kadar.

  -------------------

  kayseril kardeşim hakikat hanıma delil sundum , sizde okuyun cevabı.ayrıca bir şeye yok demek için tüm kaynakları araştırıp,okumak ve bundan sonra olmadığın düşünmek lazım ki;bunu bile düşünmek çok zor gözümüzden kaçma ihtimali de vardır ,hemen öyle herşeye yok diyemeyiz. 2. 30
  Reklam
  Alıntı Ecmel Berfin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  bu söz İmamı Azamın değil Beyazıdı Bistami ye ait bari İmamı Azama iftira atmayınikincisi bu sözün neresi güzel anlamadım herhangi bir tarikata mensup olmayan Müslümanları kafir konumuna kimse düşüremez,ayrıca Nureddin Yıldız hocakadar ilminizin olduğunu hiç sanmıyorum yoksa bu sözü desteklemezdinizçünkü şeytan kafirdironca müslümanların hakkına girmekten çekinmeniz gerekir bence Nureddin Yıldız hoca çok güzel açıklamış,Allah ecrini arttırsınçok konuşmuşsunuz ama boş konuşmuşsunuz
  Oncelikle cok kirildim okumadan bana agir bir cevap yazmissiniz. Ben Din kardeslerime nerde ve hangi hakkla kafir demissim Allah sahidimki siz ozur dilemedikce size hakkimi helal etmiyorum ben musluman kardeslerime KAFIR DEMIS isem KAFIRIN TAK KENDISIYIMDIR. Ki bu hadiserede mevcuttur ve bunu cok iyi bilmekteyim. Kusura bakmayin ama oradan yazmistim zaten HATIRLADIGIM KADARI ILE< okumadigini buradanda anladim ve o sozun buyuk velierden Beyazid i Bestamiye ait oldugunu yazmissin Dogrudur ama bu guzel insanin bu guzel sozu sizi neden rahatsz ediyor anlamadim.buarada sizi Seyh anlamini biliyormusunuz yorumunuza gore belliki bilmiyorsunuz. Peki bende O soze yorum yapan Hocamiza soruyorum Beyazid i Bestami kadar ilme sahipmi......? Ya sen Beyazid i Bestami'yi taniyormusunki..? Ikincisi o sozde herhangi bir tarikata gir yoksa sen kafir olursun diye birseyde yazmiyor. Simdi sana diyorumki Beyazid i Bestaminin de HAKKINA girdin tovbe etmenizi tavsiye ediyorum...bu sozun pek anasilmayan taraf i yok zaten ama sen anlayamamissin......Ve tekrar hatirlatmak isterimki: benim muslumanlara kafir dedigimi soylemissiniz ve bana asil sen KAFIRsin demis oldun. Cunki bir mumin bir mumine kafir derse muhakak onlardan birisi KAFIRDIR . Ve siz bana boyle yaptiniz. bende siz benden ozur dilemedikce size HAKKIMI helal etmeyecegim Rabbim hattani anamani nasip etsin Rabbim cumlemizin ecrini Artirsin CUMLEMIZIN INSALLAH.......... 3. 31

  Cevap: Müslüman birisinin mutlaka bir tarikata girmesi "emir'e" bir "şeyh'e" biat etm

  Alıntı beyaz_gul Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  oncelikle cok kirildim okumadan bana agir bir cevap yazmissiniz. Ben din kardeslerime nerde ve hangi hakkla kafir demissim allah sahidimki siz ozur dilemedikce size hakkimi helal etmiyorum ben musluman kardeslerime kafir demis isem kafirin tak kendisiyimdir. Ki bu hadiserede mevcuttur ve bunu cok iyi bilmekteyim. Kusura bakmayin ama oradan yazmistim zaten hatirladigim kadari ile< okumadigini buradanda anladim ve o sozun buyuk velierden beyazid i bestamiye ait oldugunu yazmissin dogrudur ama bu guzel insanin bu guzel sozu sizi neden rahatsz ediyor anlamadim.buarada sizi seyh anlamini biliyormusunuz yorumunuza gore belliki bilmiyorsunuz. Peki bende o soze yorum yapan hocamiza soruyorum beyazid i bestami kadar ilme sahipmi......? Ya sen beyazid i bestami'yi taniyormusunki..? Ikincisi o sozde herhangi bir tarikata gir yoksa sen kafir olursun diye birseyde yazmiyor. Simdi sana diyorumki beyazid i bestaminin de hakkina girdin tovbe etmenizi tavsiye ediyorum...bu sozun pek anasilmayan taraf i yok zaten ama sen anlayamamissin......ve tekrar hatirlatmak isterimki: Benim muslumanlara kafir dedigimi soylemissiniz ve bana asil sen kafirsin demis oldun. Cunki bir mumin bir mumine kafir derse muhakak onlardan birisi kafirdir . Ve siz bana boyle yaptiniz. Bende siz benden ozur dilemedikce size hakkimi helal etmeyecegim rabbim hattani anamani nasip etsin rabbim cumlemizin ecrini artirsin cumlemizin insallah..........
  rabbİm tertemİz Çok gÜzel bİr İmanla huzuruna kavuŞanlardan eylesİn bİzİ amİn

  --------------------

  Beyaz gÜl kardeŞİmİzden ÖzÜr dİlenmesİ gerek .... 4. 32
  Alıntı zey Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  bu verdiğin ayet örnekleriyle neyi ispatladığını sanıyorsun ben bunların haşa olmadığını iddaa etmiyorum ki.tasavvufta hedef kalbi gafletten uyandırıp yüce allaha bağlayarak ebedi huzuru elde etmektir.haa yalnız olmaz mı zikir tabi ki olur ama sana şöyle bir örnek vereyim matematik öğrenmeye niyetlendin eline aldın bir matematik ansiklopedisi peki ne kadar zaman da öğrenebilirsin laf gelişi 5 yıl diyelim.ama karşınıza bir matematik prefösörü aldığınızda bu zaman zarfı sencede aşağılara inmez mi?tarikatlarda bunun için var ve sayılarına gelince ayetler ve hadisler yapılacak zikir miktarını belirtmemiştir.tarikat kurucusu büyük allah dostları mezhep imamlarının fıkıh konusunda yaptıklarını maneviyat sahasında yapmışlar ve peygamberefendimizin manevi hayat ile ilgili söz ve amellerini kuran ışığında değerlendirerek bize reçeteler sunmuşlar dır.

  -----------------------------

  zaman ve zemine göre insanı allaha yaklaştıracak zikir çeşitleri ve miktarnı tespit etmişlerdiir.sen ve senin gibi düşünenler haşa onlardan daha akıllı ve maneviyatı geniş değil herhalde.onlar evliyalar biliyorsunuz ki.bir örnek vermek gerekirse peygamber efendimiz günde en az 70 ,bir diğer rivayete göre en az yüz kere istiğfar çektiğini bize bildirmiştir.hemen her tarikatta istiğfar çekmek virdin bir parçasıdır.tarikat takva yolu olduğu için hz. peygamberin her tür hal ve sözlerine uymak olduğu için nakşibendi ve benzeri tarikatlar teheccüd kuşluk ve evvabin namazı gibi maalesef bugün neredeyse ismini bile unuttuğumuz namazlar günlük hayatın bir virdi görmüşler ve müritlerinden bunlrı yerine getirmelerini istemişler.hani sen arkadaş için bırak sünnetleri yaşayarak bulsun demiştin ya,sünnetleri elimizden geldiğince yapmaya çalışıyoruz elhamdülilllah.mahmut efendi (nakşibendi şeyhi) efendimizin 4000 sünnetini yapıyor biliyormusun,ayrıca sana cvp veremem zamanımın kısıtlı oluşundandı.yoğun olduğum için hemen girip çıkıyordum.zaten beni küçük düşürmek gibi bir lüksün olamaz,üstünlük takva iledir.

  -------------------------

  HakikaT Nickli Üyeden Alıntı
  İnSAnlara iylik yapim derken kötülük yapmaktan sakın.Bir diyer ata sözüyle KAŞ yAPIYIM DERKEN gÖZ ÇıKARMA.Önereceğin her ne tarikat olursa olsun önerdiğin tarikatın bütün bedeli senin amel defterine yazılacağından haberin varmı.Allah c.c insanlara eşit bir şekilde Akıl ihsan etmiş.Dinimizide cüzi iradesine teslim etmiş.Bırakta o kardeşimiz kendi cüzi iradesiyle çizdiği yoldan yürüsün.Kendisi araştırsın kendisi birşeyler öğrensin.Hangi tarikat kendi nefsine uygun geldiğini kendisi keşfetsin.hER TARİKATIN KENDİNE ÖZGÜ BAZI KUSURLARI VARDIR.Kimse deMESİN KUSURSUZ BİR ŞEKİLDE bu tarikata ibadetlerimi sürdürüyorum.Amenna kusur zaten biz kulların yaratılışında vardır..BIRAKALIMDA KARDEŞLERİMİZ temel dayanağımız olan Kur'an ve Kur'an'ı açıklayan sünnete sımsıkı sarılsınlar.İslamın engüzel gerçeklerini ondan öğrenerek keşfetsinler...

  "Sizden birini, kendi nefsi için sevdiğini mümin kardeşi için de istemedikçe gerçek mümin olamaz." buyuran Hz. Peygamber, cemiyetin temelini en sağlam bir tarzda şöyle ifadelendirmiştir:

  "İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır. " (el-Aclûnî, Keşfu'l-Hafa, s. 472).  TARİKATLARIN KENDİNE ÖZGÜ KUSURLARI YOKTUR!!! insanlar yaradılışı gereği zaten kusura meyillidir,bundan dolayı her normal insanın hata yapıp,kusur işleyebileceği gibi tarikatlı insanlarda hata yapıp,kusur işleyebilir.'HER TARİKATIN KENDİNE ÖZGÜ KUSURU VARDIR' derken tarikat kurucularının hakkına girdiğinin farkındamısın şu düşünmeden yazdığın cümleyle?peki sen bunun hesabını nasıl vereceksin onlara?insanların kusurları vardır.kimse tarikatta ibadetlerini dört dörtlük yaptığını da iddia etmiyor,ben böyle bir şey söylemedim.sen hayal dünyanda geliştirmişsin tüm bu yazdıklarını.ama bu tadı tatmadığın için ,belli lezzetleri bilmeden konuşman normal.MEVLAM sana da herkese tattırsın.ayrıca yazının sonunda hadis-i şerifle vermiş olduğun örnekler senin yazına pek alakalı olmamış,elhamdülillah ben insanlara elimden geldiği kadar faydalı olmaya çalışıyorum ve benim nefsime iyi gelen şeyi arkadaşıma tavsiye ettim zaten.tarikatlar öcü değil korkmayın bu kadar.

  -------------------

  kayseril kardeşim hakikat hanıma delil sundum , sizde okuyun cevabı.ayrıca bir şeye yok demek için tüm kaynakları araştırıp,okumak ve bundan sonra olmadığın düşünmek lazım ki;bunu bile düşünmek çok zor gözümüzden kaçma ihtimali de vardır ,hemen öyle herşeye yok diyemeyiz.

  Bak güzel kardeşim ya sen beni anlamadın yada beni anlamak istemiyorsun.Tesbihat ve zikir çekmek yanlıştır demiyorum aksine doğrudur.Yanlız senin daha önceki mesajında 5.000, 10.000, 15.000 ve 20.000 gibi adetlerde tesbihat diye bir şey yoktur!!! Kul isdediği kadar hakkı zikreder isdediği kadar tesbihat çeker onun kimseye karışmaya hakkı yoktur.Senin bulundugun tarikatta söylenen bu tesbihat ve zikirde söylenen bu rakam islam dinimizin hangi ayetinde ve hadislerinde geçior.Eyer Geçiyorsa söyle bizde hayatımıza geçirelim.Eyer biz ümmeti MUHAMMED s.a.s isek önce ayet sonra sünnetleri hayatımızA idrak ettirmeliyiz. 5. 33
  zey
  Alıntı HakikaT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bak güzel kardeşim ya sen beni anlamadın yada beni anlamak istemiyorsun.Tesbihat ve zikir çekmek yanlıştır demiyorum aksine doğrudur.Yanlız senin daha önceki mesajında 5.000, 10.000, 15.000 ve 20.000 gibi adetlerde tesbihat diye bir şey yoktur!!! Kul isdediği kadar hakkı zikreder isdediği kadar tesbihat çeker onun kimseye karışmaya hakkı yoktur.Senin bulundugun tarikatta söylenen bu tesbihat ve zikirde söylenen bu rakam islam dinimizin hangi ayetinde ve hadislerinde geçior.Eyer Geçiyorsa söyle bizde hayatımıza geçirelim.Eyer biz ümmeti MUHAMMED s.a.s isek önce ayet sonra sünnetleri hayatımızA idrak ettirmeliyiz.
  sen beni anlamak istemiyorsun sanırım daha önceki msjımda sorduğun sorunu cevabını verdim.ama yine de tekrarlıyayım.TARİKAT KURUCUSU BÜYÜK ALLAH DOSTLARI,MEZHEP İMAMLARININ FIKIH KONUSUNDA YAPTIKLARINI MANEVİYAT SAHASINDA YAPMIŞLAR VE PEYGAMBER EFENDİMİZİN MANEVİ HAYAT İLE İLGİLİ SÖZ AMELLERİNİ ,KUR'AN IŞIĞINDA DEĞERLENDİREREK BİZE DEĞİŞİK REÇETELER SUNMUŞLARDIR.ZAMAN VE ZEMİNE GÖREİNSANI ALLAHA YAKLAŞTIRACAK ZİKİR ÇEŞİTLERİ VE MİKTARI TESPİT ETMİŞLERDİR.YANİ SÜNNETLER DE DAHİL DİYORUM SEVGİLİ KARDEŞİM O MÜBAREKLER SÜNNETLERİ DEVRE DIŞI KAFALARINDAN BÖYLE BİRŞEY YAPABİLİRLER Mİ?ŞİMDİ ANLADIN MI CANIM KARDEŞİM? 6. 34
  zey
  Alıntı hakikat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  bak güzel kardeşim ya sen beni anlamadın yada beni anlamak istemiyorsun.tesbihat ve zikir çekmek yanlıştır demiyorum aksine doğrudur.yanlız senin daha önceki mesajında 5.000, 10.000, 15.000 ve 20.000 gibi adetlerde tesbihat diye bir şey yoktur!!! Kul isdediği kadar hakkı zikreder isdediği kadar tesbihat çeker onun kimseye karışmaya hakkı yoktur.senin bulundugun tarikatta söylenen bu tesbihat ve zikirde söylenen bu rakam islam dinimizin hangi ayetinde ve hadislerinde geçior.eyer geçiyorsa söyle bizde hayatımıza geçirelim.eyer biz ümmeti muhammed s.a.s isek önce ayet sonra sünnetleri hayatımıza idrak ettirmeliyiz.
  daha fazla Çekmek İstersen Çekebİlİrsİn kİmse sana neden daha fazla Çekİyorsun demez bİlakİs daha Çok sevaba gİrersİn.