Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Beş vakit namazın ardından o namazın kazası kılınabilir mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Beş vakit namazın ardından o namazın kazası kılınabilir mi?

  Reklam
  selamun aleyküm yaptığım araştırmaya göre hocalarımızın birinin dediği diğeriyle zıt düştüğü oluyor bu konuda net bilgi almak istiyorum ben bu güne kadar cemat dışında kıldığım vakit namazlarının ardından o vaktin kazasını kılıyordum bunu sorduğum hoca arkadaşların bazısı yanlıuş olduğundan bahsediyo sabah ve ikindi namzalarının ardından kaza kılınamaz diye söyledilr beni aydınlatırmısınız.mustafa eren


  Paylaş
  Beş vakit namazın ardından o namazın kazası kılınabilir mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kerahet vakitleri dışında her zaman kaza namazı kılınabilir.
  Bu bakımdan, sabah ve ikindi namazından sonra, kerahet vakti girene kadar kaza namazı kılınabilir.
  Vitir namazının kazasını da kılmak gerekir.

  Kaza namazları nasıl kılınır?


  Vaktinde kılamayıp kazaya kalan namazları altı vakti bulan veya daha çok olan bir kimse kaza namazları arasında bir sıra gözetmediği gibi, kaza namazları ile vakit namazları arasında da bir sıra takibi yapmaz. Namaz kılmanın mekruh olduğu üç kerahet vaktinin dışında istediği ve müsait olduğu her zaman kılabilir. Çünkü kaza namazları için belli bir vakit yoktur. Meselâ, vaktinde kılınamamış olan bir ikindi namazı yatsıdan sonra, bir yatsı namazı da öğleden sonra kılınabilir.

  Kaza namazlarını kılarken vakti belirlemeye gerek yoktur. Bu çok zor olacağından kolay olanı yapmak daha uygundur. Bir kaza namazı şöyle niyet edilerek kılınır:

  Meselâ: "Niyet ettim Allah rızası için, vaktine yetişip de kılamadığım ilk öğle namazını" yahut "son öğle namazını kılmaya." Böylece kazaya kalmış olan namazlar, ya ilk kazaya kalmış olanından başlanmış olur veya en son kazaya kalmış olanından başlanmış olur ki, her iki halde de belli bir düzene göre geçmiş namazlar kılınarak azalmış olur.

  Daha kolay olması bakımından "Üzerimde olan bir öğle veya ikindi namazını kaza ediyorum" şeklinde niyet etmek de yeterlidir.

  Bir vaktin namazı kaza edileceği zaman önce bir ezan okunur, sonra ikamet getirilerek kılınır. Birden fazla kaza namazı kılınacağı zaman da hepsi için bir ezan kâfi gelirken, her farz namazı için ayrı ayrı ikamet getirmek sünnettir.

  Kazaya kalmış olan namazların kaç vakit olduğunu kesin olarak bilemeyen kimse, galip tahminine göre hareket eder. Sayı bakımından tam bir tahmin yapamıyorsa, üzerinde kaza namazı kalmadığı kanaatine varıncaya kadar kılar.

  Aynı namazları kazaya kalmış olanlar bu namazı cemaatle kılabilirler. Fakat farklı farklı namazları kılmaya kalkanlar tek bir cemaat olamazlar; ayrı ayrı kılmaları gerekir.

  Kaza namazlarını, mümkünse evde kılmayı tercih etmelidir.
  Şayet bu namazlar mazeretsiz olarak kazaya bırakılmışsa bir günah sayılacağından
  bunu teşhir etmek uygun olmaz.

  Mehmed Paksu


  Sorularla İslamiyet
 3. 3
  ben kaza namazından önce ezan okunmas gerektiğini bilmiyordum bugüne kadar kıldığım kaza namazlarım gecersiz mi oldu ezan okunması sartmıdır? 4. 4
  Alıntı tugcee Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  ben kaza namazından önce ezan okunmas gerektiğini bilmiyordum bugüne kadar kıldığım kaza namazlarım gecersiz mi oldu ezan okunması sartmıdır?
  ezan ve kamet erkeklere sünnettir kardeşim
  kadınlar ezan okuyup kamet getirmezler
  namazların makbuldür inşaAllah