Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Dövme yaptıran devamlı cünüpmü sayılır,dövmesi olanın abdesti gusülü geçerli olur mu? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Dövme yaptıran devamlı cünüpmü sayılır,dövmesi olanın abdesti gusülü geçerli olur mu?

  Reklam
  dövme varken cunup sayılırsın zaten dovme derinin altında kaldıgı için ne kadar gusül abdesti alsanda işe yaramaz buda ne namaz ne oruç hepsini bozar yolda yurumek bile gunah sayılır çunku devamlı cenabetsin?


  Paylaş
  Dövme yaptıran devamlı cünüpmü sayılır,dövmesi olanın abdesti gusülü geçerli olur mu? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Arapça'da veşm kelimesiyle ifade edilen dövme, Hz. Peygamber devrinde Câhiliye çağının bir uzantısı olarak özellikle kadınlar arasında yaygın bulunuyordu.

  En güzel şekilde yaratılan insanın tabii görüntüsünde değişiklikler yapılmasını hoş karşılamayan Hz. Peygamber, bu türden çeşitli uygulamalar yanında dövmeyi de yasakladı; dövme yapan ve yaptıran kadınlara Allah'ın lanet ettiğini bildirdi. Bir fiili işleyenin Allah ta*rafından lanetlenmesi onun haram ol*duğunu gösterir. (bk. Buhârî, Libâs, 87; Müslim, Li*bas, 119-120)

  Konu ile ilgili hadis metinlerinde sadece kadınların zikredilmesinin sebebi, Arap toplumunda bugün olduğu gibi daha çok kadınların dövme yaptırmasıdır. Dövme yaptırmanın dinî hükmü açısından kadınla erkek arasında fark yoktur.

  Dövmeyi yaptıran insan nasıl hareket edecektir?

  İmam Nevevî, sağlık bakımından zarar vermediği takdirde dövmenin vücuttan giderilmesi gerektiğini söyler. Yapılacak operasyonun vücuda zarar vermesi veya geride çirkin bir manzara bırakması sebebiyle dövme giderilemezse kişi tövbe etmekle günahından kurtulur. (Şerhu Müslim, XIV, 106)
  Bundaki hüküm, dövmeyi yaparken kullanılan maddeye göre değişir. Şayet bu maddeler dinen necis sayılanların arasında bulunuyorsa, dövme de o hükme girer. Şayet temizse, o da temizdir. Bunda yapılacak şey, şayet ufak bir müdahale veya ameliyatla hallediliyorsa gidermeye çalışmaktır. Şayet giderilemiyor, buna da imkan bulunamıyorsa, o şekilde bırakılır. Çünkü Cenab-ı Hak kuluna kaldıramayacağı yükü yüklemez, onun üstesinden gelemeyeceği, yapamayacağı şeyleri istemez.

  Dövme abdeste ve gusle engle olur mu?

  Dövme derinin altındadır. Yani dış derinin altında yer alıyor. Abdest ve gusulde ise derinin altını değil, üstünü yıkamak farzdır. Dövme de derinin altında kaldığına göre, onun bedenin herhangi bir yerinde bulunması abdeste ve gusle mani olmaz. Üzerinin yıkanmasıyla abdest ve gusül sahih olur.
  Ayrıcai dövme, namaz kılmaya, ibadetlerin yerine gitirmeye, camiye ve cemaate gitmeye, Kuran okumaya da asla engel değildir.

  Böyle bir günahı işlemiş olan kimse de Allah'tan mağfiret diler, tövbe istiğfar eder. Ve inşallah da kabul edilir.


  Sorularla İslamiyet
dövmesi olanın abdesti kabul olur mu,  dövmesi olanın abdesti kabul olurmu,  dövme yaptıran cenabet mi olur,  dövme yapan cünüp müdür.,  dövme yaptırmak cünüp,  dövme cünup,  dövme cenabet