Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Gelirini düsük göstermek Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Gelirini düsük göstermek

  Reklam
  Bi sorum olacakti, almanya da bir dükkan sahibiyim ve kazanc elde edebilmek icin gelirimi biraz düsük gösteriyorum. Aslinda vergilerimi herzaman düzenli bir sekilde ödüyorum ama tabi düsük gösterdigim kazanclarim var. Burda vergi orani baya yüksek oldugu icin böyle gösteriyorum. Aceba bu günah mi ve kul hakkina girer mi?

  Baska sorum da: iscilerim var ve onlar da az saat ücretli calisiyor gözüküyor bazi sebeplerden ötürü. Onlarin istegine göre kagit üzerinde o sekil gösteriyorum. Bunun vebali yada günahi benim üzerime mi ?


  Paylaş
  Gelirini düsük göstermek Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  SORU: Sorum genel olarak vergi ödememenin kul hakkına girip girmediği ya da verginin ödenmesi gerekip gerekmediği hakkındadır. İlk önce belirtmem gereken şey yurtdışında (ABD) yaşamakta olduğumdur, yani vergi vermem gereken devlet yabancı bir devlettir. İkinci olarak belirtmek istediğim şey ise vergi çeşitlerine göre farklılık var mıdır? İlk sorum Türkiye’de KDV olarak bilinen satış vergisi hakkındadır, yani bir işyerinde bir mal satıldığı zaman müşteriden malin fiyatı artı vergi tahsil edilmektedir. Yurtdışında bu sistem Türkiye’ye göre biraz farklı işlemektedir. Örneğin bir ürünün satış fiyatı 10 lira ise, müşteri o ürünü aldığında ve kasaya fiyatını ödediğinde üzerine vergi de eklenir ve o şekilde tahsilât yapılır. Vergi oranı örneğin yüzde 10 ise müşteriden 11 lira tahsil edilir. Yani müşteriye ürünün fiyatı 10 lira olarak söylenir, ancak ödeme sırasında toplam tutarınız vergi ile 11 liradır denir ve müşteri de 11 lira ödeme yapar. Müşteriden alınan bu 1 lira verginin (yabancı) devlete vergi olarak verilmesi mi gerekir, verilmezse kul hakkına girer mi? Bu para kişinin şahsen kullanımına yasak mıdır? Şayet kişinin kullanımına yasaksa ve kul hakkına giriyorsa, yine de devlete değil de başka bir kuruma verilse de olur mu? Böyle bir kuruma verilebilirse bu kurumun nitelikleri ne olmalıdır, örneğin mescide verilir mi, ya da fakirlere mi verilmelidir, ya da üçüncü bir kuruma vermek de caiz değilse o zaman bu paranın yine de vergi olarak ödenmesindense imha edilmesi daha mı iyi olur? Tabi burada belirtmek istediğim şey biz bu devlete dolaylı ve mecburi olarak bir sürü para zaten ödüyoruz, örneğin vize parası, zorunlu sağlık sigortası vs. gibi. Bu vergiyi bunlara karşılık olarak sayıp ödemekten imtina edebilir miyiz? İkinci sorum ise diğer vergi çeşidi olan gelir vergisi hakkındadır. Devlet yıllık kazancın bir miktarının gelir vergisi olarak ödenmesini istemektedir, bunu ödememiz gerekir mi yoksa yanlış beyanla gelirimizi düşük gösterip ödemekten imtina edebilir miyiz? Cevabınız için ve bunları sorma imkanı sunduğunuz için teşekkür ederim.

  CEVAP:
  Müslüman’ın vize ile yani giriş talebi bulunarak girdiği bir ülkede Şeriat’a alenen muhalif olan bir şey olmadıkça yasalara uymak zorundadır. Vize talep etmenin anlamı budur. Aksi takdirde Müslüman, sözüne muhalefet etmiş veya aldatmış duruma düşer ki bu, dine aykırıdır. Ancak aleni bir muhalefet bulunduğunda Müslüman en ehven yolla o muhalefetten kurtulur. Bu kuralı vergiden trafik kuralına kadar her alanda uygulayabiliriz. Allah işinizi kolay etsin.

  Nureddin Yıldız