Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Yağmur Duası ve Namazı Niçin yapılır? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Yağmur Duası ve Namazı Niçin yapılır?

  Reklam
  Yağmur Duası ve Namazı Niçin yapılır?


  Paylaş
  Yağmur Duası ve Namazı Niçin yapılır? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Yağmur duasında ve namazında, biz gafil insanlar için büyük bir îkaz ve ibret dersi vardır.

  Her vakit nihayetsiz rahmet ve inâyetlerine nâil olup durmakta olduğumuz Rahîm ve Kerîm Rabbimizi, hiçbir vakit unutmamak ve her vesile ile O`na muhtaç olduğumuzu anlayarak şükür içinde dergâh-ı Kibriyâsına yönelmek, dua ve niyazlarda bulunmak, bizim için büyük bir kulluk borcudur. Bir kere düşünelim, vakit vakit bulutlardan topraklarımıza yağan o faydalı yağmurlar kesilse, bunun neticesi ırmaklar, dereler, çaylar kurusa, acaba bu suları bize kim te`min edecektir. Kaynaklarından daima fışkırıp duran, hayatımıza hizmet eden o tatlı ve berrak su menba`larını Hak Teâlâ kesip kurutsa, acaba bunları bize kim geri verebilecektir.

  İnsanoğlu bu gerçekleri her zaman düşünüp Allah`a sonsuz şükür ve hamdde bulunması gerekirken, çoğu kere gaflete düşmekte; ni`metlere karşı şükürsüzlük ve nankörlüğe saplanmaktadır. İşte yağmursuzluk, kuraklık gibi musibet hallerini,Cenâb-ı Hak zaman zaman insanlara, bu gaflet ve şükürsüzlüklerine bir ceza olarak vermektedir. Böylece onlara aczlerini hissettirip gafletten uyandırmakta; dua ve niyâz ile dergâh-ı izzetine koşturmak, zelilâne ve mütevâzıâne huzurunda el açtırmak istemektedir.

  Eğer dua ve ibadet çok edildiği halde musibet kalkmaz, yağmurlar yağmazsa, yapılan dua ve ibâdetlerin kabûl olmadığı söylenmemelidir. Bil`akis, "henüz duanın vakti geçmedi, ibâdetin zamanı bitmedi", diye düşünülmeli; ibâdet ve duaya devam edilmelidir.
  S.İslmyt