Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Cemaatle namaz kılınırken, ölen ya da can cekişen birisini kurtarmak için namaz Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Cemaatle namaz kılınırken, ölen ya da can cekişen birisini kurtarmak için namaz

  Reklam
  Cemaatle namaz kılınırken, ölen ya da can cekişen birisini kurtarmak için namaz bozulmalı mıdır? Yoksa namaz bittikten sonra mı yardım edilmelidir?


  Paylaş
  Cemaatle namaz kılınırken, ölen ya da can cekişen birisini kurtarmak için namaz Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bu durumda namazı bozup o kişiye yardım etmek gerekir.


  Namazı bozmak haramdır. Ancak, bazı durumlarda namazı bozmak vacip, bazı durumlarda caiz olur.


  Saldırıya uğrayan veya suya düşen bir insanın yardım istemesi halinde, ona yardım etmek maksadıyla namazı bozmak vacip olur.

  Davar sürüsüne kurt veya herhangi bir canavarın saldırması; gözleri kör olan veya tehlikeyi fark etmeyen bir kimsenin kuyuya veya çatıdan aşağı düşme tehlikesi ile karşılaşması durumlarında, yardım için namazı bozmak caizdir. Düşme ihtimali kuvvetli ise o zaman namazı bozmak vacip olur.

  Ebenin;
  doğacak çocuğun veya annesinin ölmesinden, yahut bir organının telef olmasından korkması halinde namazda ise namazı bozması, değilse namazı ertelemesi yani kazaya bırakması da yine vaciptir.

  Canavar, sel, yangın tehlikesinden korkan veya düşmanla karşı karşıya bulunan kimselerin namazlarını ertelemeleri caizdir.

  Nafile namaz kılmakta olan bir kimseyi, anne veya babası, (onun namazda olduğunu bildiği halde) çağırırsa namazı bozabilir. Eğer çocuğunun namazda olduğunu bilmeden çağırırsa namazı bozması vacip olur.
  Eğer farz namazında iseanne veya babasından biri çağırırsa namazı bozmaz.
  Ancak bir tehlike dolayısıyla yardım isterlerse namazı bozmak vacip olur.

  Bir dirhem gümüş değerinde olan şeyin (başkasına ait olsa bile) çalınma korkusu durumunda farz olsa bile namazı bozmak caizdir.

  Kadın, namaz kılarken tencerenin kaynayıp yemeğin taşmasından veya çocuğunun ağlayıp acı çekmesinden korkarsa namazını bozabilir.

  sorularla İslamiyet
can cekisen olmesi