Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Kadının kazancı kime aittir? Kadın, kocasının kazancını nereye harcadığı konusu Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Kadının kazancı kime aittir? Kadın, kocasının kazancını nereye harcadığı konusu

  Reklam
  Kadının kazancı kime aittir? Kadın, kocasının kazancını nereye harcadığı konusunda hesap sorabilir mi?


  Paylaş
  Kadının kazancı kime aittir? Kadın, kocasının kazancını nereye harcadığı konusu Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kadının kazancı kendisine aittir. Bu bakımdan kazancını kocasına vermek zorunda olmadığı gibi, kocanın, kadının rızası olmadan bu parayı harcaması da doğru değildir.

  Evin geçimi kocaya aittir. Kadının ve çocukların ihtiyaçlarını erkek temin etmesi gerekir. Bunun dışında kadın kocasının kazancını nereye harcadığı hususunda sorguya çekemez.
  Bununla beraber ailenin huzuru için kadın ve erkeğin dayanışma içerisinde olması gerekir.

  İslâm'a göre, kural olarak kadın, ev içinde ve dışında çalışabilir; ailesinin ihtiyaçlarını sağlamada kocasına yardımcı olabilir. Şartlara ve ihtiyaçlara göre, aile hayatında eşlerin rollerinin değişmesi de mümkündür. Önemli olan hayatın huzur ve düzen içinde geçmesi, ihtiyaçların karşılanmasında bireylerin imkan ve kabiliyetlerine uygun sorumlulukları dengeli şekilde üstlenmeleridir.
  Bazı kaynaklarda yer alan Hz. Peygamber (asm)'in, evin iç işlerini kızı Hz. Fatıma (ra)'ya, dış işlerini ise damadı Hz. Ali (ra)'ye yüklemiş olması
  (İbn Ebî Şeybe, Musannef, X/165, No: 9118; XIII/284, No: 16355
  Ömer Nasuhî Bilmen, Hukuk-i İslamiyye, II/484.) Müslümanlar için bir aile modeli oluşturma amacına yönelik bağlayıcı bir kural değil, ihtiyaç, örf ve adete dayalı tavsiye niteliğinde bir çözümdür.

  Sorularla İslamiyet