Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Adetli (hayız iken) veya lohusa kadınla cinsel ilişkinin keffareti var mıdır Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Adetli (hayız iken) veya lohusa kadınla cinsel ilişkinin keffareti var mıdır

  Reklam
  Adetli (hayız iken) veya lohusa kadınla cinsel ilişkinin keffareti var mıdır, varsa ne kadardır?


  Paylaş
  Adetli (hayız iken) veya lohusa kadınla cinsel ilişkinin keffareti var mıdır Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Önce bunun sağlık açısından, sakıncalı, tıbben mahzurlu, tiksinti ve her iki taraf için de eziyet verici bir iş olduğunu söylemeliyiz.

  "Sana hayızlı ile cinsel ilişkiyi soruyorlar. De ki, bu (her iki tarafâ da) eziyet verici bir şeydîr. Onlar âdetli iken onlardan ayrılın ve temizleninceye kadar onlara yaklaşmayın. Iyice temizlendiklerinde Allah'ın size emrettiği yerden onlara gidin. Allah çok tövbe edenleri ve tertemiz'olanları sever." (Bakara, 2/222)

  Görüldüğü gibi âdetli eşi ile cinsel ilişkiyi Allah yasaklamıştır ve bu yasağın haram kılma anlamına geldiği söylenmiştir. Her şeye rağmen şeytana uyar ve bu çirkin haramı işlerse, ikisi de isteyerek yapmışsa ikisi de günah işlemiş olur. Ikisinin de pişmanlık duyup tövbe etmesi ve istigfar etmesi gerekir.

  Hz. Ebûbekir Efendimize (ra) birisi bunu sormuş ve: "Istigfar et (bağışlanma dile) ve bir daha da yapma." cevabını almıştır. Biri istemeden diğeri onu zorlayarak yapmışlarsa, sadece zorlayan günahkâr olur. Işin fetvâ açısından hükmü budur. Ancak bir veya yarım dinar (bir dînar, yaklaşık 4.5 gr. altın demektir) sadaka vermesi müstehap (hoş ve daha temizleyici) bir davranış olur.

  Allah Resulu (asm) buyuruyor:

  "Karısıyla hayız halinde, adetin ilk günlerinde ilişkide bulunursa bir dinar, son günlerinde bulunursa yarım dinar sadaka verir." (Nesai, Taharet 182)

  Fıkıh kitaplarında, "Eğer kan kırmızı veya siyah ise bir dinar, sarı ise yarım dinar sadaka vermesi müstehap olur."

  (Mavsili, el-Ihtiyâr I/28; El-Muhit - Serahsi)


  Sorularla İslamiyet
 3. 3
  İslam dininde hayızlı veya lahusa olan bir kadın ile cinsel ilişkiye girmek yasaklanmıştır haramdır.Bu yasağı yerine getirmeyenler 1 dinar veya yarım dinar kefaret vermesi gerekir buda hemen hemen 4,5 gr altına tekabül ediyor.
Karısıyla hayız halinde adetin ilk günlerinde ilişkide bulunursa bir dinar son günlerinde bulunursa yarım dinar sadaka verir.bu verilen keffarete ne denir