Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Dinden dönmeyi birkaç defa tekrarlayanların hiç tövbesi kabul edilmez mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Dinden dönmeyi birkaç defa tekrarlayanların hiç tövbesi kabul edilmez mi?

  Reklam
  Dinden dönmeyi birkaç defa tekrarlayanların hiç tövbesi kabul edilmez mi?


  Paylaş
  Dinden dönmeyi birkaç defa tekrarlayanların hiç tövbesi kabul edilmez mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  "İman edip sonra inkâr eden, sonra iman edip tekrar inkâr eden, sonra da inkârlarında ileri gidenleri Allah ne bağışlayacak, ne de doğru yola eriştirecektir." (Nisa, 4/137)
  Önce iman etmiş, sonra inkâr etmiş, sonra iman etmiş, sonra yine küfretmiş ve tamamen küfre dalmış olanlar, böyle imandan küfre, küfürden imana dönerek sonunda küfürde karar kılmış ve bu şekilde küfürü çoğaltmış olanlar yok mu, hiçbir şekilde Allah'ın bunları affetmesine ve doğru yola sevketmesine ihtimal yoktur. Yani iman ederlerse kabul etmez değil, fakat çoğunlukla bunlar kalpleri mühürlü olduklarından can çekişme zamanına gelmedikçe iman etmezler ve belki o zaman bile etmezler. Ve iman etmeyince de yukarıdaki âyetin (Nisa, 4/137) delaletince asla af yüzü görmezler. Tövbenin kabul edilebileceği bir zamanda tövbe edip ihlas ile iman etseler, gelecek olan istisnası gereğince kabul edilir ve affedilebilirlerdi, ama etmezler ki.

  Günah işlemek ayrıdır, imansız olmak ve bunda ısrar ederek imansız ölmek ayrıdır. İman elmas gibidir, kirlense bile elmaslığı yok olmaz. Tövbe ve istiğfar ile temzilenir. Kişi ne kadar küfre girmiş olsa da ölmeden önce iman ederse inşallah imanı kabul olur.
  Sorularla İslamiyet
küfrün tövbesi,  kaç kez tevbeden dönmek,  Dinden dönmeyi birkaç defa