Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Evlenmek için istihare şartmıdır Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Evlenmek için istihare şartmıdır

  Reklam
  Evlenmek için istihare şartmıdır


  Paylaş
  Evlenmek için istihare şartmıdır Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Evlilik için istihare şart mıdır? Bana talip olanların istihareleri hayırsız çıkıyor. Bunda benim hatam var mı?

  Evlilikte istihare şart olmaz. İstihare sünnettir, Peygamberimiz'in güzel bir tavsiyesidir. Bir duadır, Allah'tan hayırlısını istemektir.
  Zaten "istihare" kelimesinin anlamı da budur. Evlilik araştırması ve hazırlığı içinde olan bir insan bu işin kendisi için hayırlı olup olmadığını anlamak için Peygamberimiz'in öğretmiş olduğu istihare duasını okur.
  Bütün dua kitaplarında ve ilmihallerde yazılı bulunan bu duayı Peygamberimiz sahabilere Kur'ân'dan bir dua öğretir gibi öğretirdi. Bir işi yapmadan bu duayı okumalarını isterdi.
  Duaya bakıldığında, "Allah'ım, bu iş benim için hayırlısı ise nasip et, değilse nasip etme" anlamında cümleler vardır.
  Bunun için birisi için evlenmek kapınızı çalacak olursa, düşünmek için bir süre istersiniz. Bu zaman diliminde bu duayı okuyabilirsiniz. İstihare duasının yedi defa okunması tavsiye edilmiştir.

  Kalbinizin sesini dinleyin!

  Duanın okunmasından sonra o kişiyle evlenmeniz sizin hayrınıza ise içinizde, kalbinizde ona karşı bir istek ve arzu oluşur. Fakat o kişi size uygun değilse, yine kalbinizde ona karşı bir isteksizlik ve soğukluk meydana gelir.
  Aile içinde yapılan istişareler, görüşmeler, konuşmalar ve incelemeler de aynı istikamette olursa, onu göre karar verilir.
  Fakat iki rekât bir nafile namaz kılıp istihare duasını okuduktan sonra rüyasına yatmak şart değilse de, bazı alimler "rüyada güzel, müjdeli ve aydınlık şeyler görülürse hayra alamet; çirkin, kötü ve korkulu şeyler görülürse şerre alamet" demişler.
  Ancak rüya hiçbir zaman hüküm içermez, rüyaya göre karar verilmez. Çünkü bazen insan kötü bir rüya görür fakat yorumu güzel çıkabilir, bazen de iyi görüldüğü halde rüyaların kötü çıkma ihtimali de vardır.
  Rüyaya göre karar vermeyin!
  Bunun için rüyalara bel bağlamak, rüyaya göre hareket etmek her zaman isabetli ve doğru olmaz.
  Mesela, Peygamberimiz Uhud Savaşı öncesi rüyasında ordusunun kayıplar yaşadığını gördüğü halde, savaş kararını sahabilerle yaptığı ortak görüşme sonunda yapılan istişareye göre vermiştir.
  Bu arada rüya kötü çıktığı zaman bunda sizin hatanız olmaz, sorumlu da sayılmazsınız. Çünkü elinizde olan bir şey değildir ki...
  En iyisi, evlilik kararını aile meclisinde yapılan görüşmeler sonunda vermektir. Bu arada damat adayına karşı sizin de içinizin ısınması ve onun aradığınız şartları taşıması gerekir.
  Yoksa "rüyayı iyi gördüm, iyidir; kötü gördüm hayırlı değildir" demek hem eksik olur hem de hatalı olur.
  Bu açıdan rüyalar birer müjdedir, gönlü ferah tutmaya bir vesiledir.
  Mehmet Paksu
evlilik icin istihare yapmak sart mı