Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Bu zamanda bir genç kendini haramlardan nasıl korur? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Bu zamanda bir genç kendini haramlardan nasıl korur?

  Reklam
  Bu zamanda bir genç kendini haramlardan nasıl korur?


  Paylaş
  Bu zamanda bir genç kendini haramlardan nasıl korur? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Evlenerek kendini haramlardan koruyabilir..imkani yoksa..ibadetler ile mesgul olarak oruc tutmak gibi..cokca Allahi zikretmek ve Kuran kerim okumak dinlemek..bunlari yaparsa Allahin izniyle haramlardan korunur..
 3. 3
  1. Peygamber Efendimiz (asm) buyuruyor:
  "Sen öyle bir zamandasın ki, burada kişi emredilenin onda birini bırakırsa helâk olur. Sonra öyle bir zaman gelecek ki, emredilenin onda birini yapan kurtulacaktır." (Tirmizi, Fiten, 79)
  Bu hadisin şerhinde şöyle denilmektedir:

  Bu hadisin söylendiği sahabe dönemi, İslamın izzetli olduğu ve yardımcıların çok olduğu bir dönemdir. Bu nedenle o zamanda islamın bir emrini bilerek terketmek caiz değildir. Terkeden sorumlu olur.

  Halbuki, ahir zamanda gelecek insanlar ise:
  a. İmanın zayıfladığı,
  b. İslamiyetin çok az yaşandığı,
  c. Zulmün başını alıp gittiği,
  d. Fısk-ı fücurun her tarafa yayıldığı,
  e. İslama hizmet edenlerin azaldığı bir dönemde yaşayacaklardır.
  Bu nedenle böyle tehlikeli ve dehşetli bir asırda İslamın farzlarını yapıp büyük günahlarından sakınan elbette kurtulacaktır. (Mubarekfuri, Tuhfetü’l-ahvezi, 6/ 546)

  Nitekim şartların zorluğu yapılan hizmetlerin kıymetini artırmaktadır. Şehirde susamış birisine su ikram etmekle, suyun az hatta hiç olmadığı çölde su ikram etmek bir değildir.Askeriyenin nizamiyesinde nöbet tutmakla, avcı hattında, kurşunlar altında vatan beklemek de bir değildir.

  Demek ki ahir zaman, Müslümanın kıt olduğu ve olanların da azarlandığı bir dönemdir. Ayrıca İslam'ın ahir zaman avcı hattıdır. Bu nedenle böyle bir zamanda yapılanlar az değildir. Çok hükmündedir. Elbette her şeyin iyi ve sağlam olduğu dönemlerde olanlarla bu dönemde olanlardan aynı şey istenilmeyecektir. Çünkü,
  “Allah hiçbir kimseye gücünün yetmeyeceği şeyi yüklemez...”(Bakara, 2/286)
  S.İslmyt
haramlardan nasıl korunuruz