Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan İnternetten program, kitap, oyun, film, ilahi-ezgi, mp3 vs. indirmek caiz midir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  İnternetten program, kitap, oyun, film, ilahi-ezgi, mp3 vs. indirmek caiz midir?

  Reklam
  İnternetten program, kitap, oyun, film, ilahi-ezgi, mp3 vs. indirmek caiz midir?


  Paylaş
  İnternetten program, kitap, oyun, film, ilahi-ezgi, mp3 vs. indirmek caiz midir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İnternetten program, kitap, oyun, film, ilahi-ezgi, mp3 vs. indirmek caiz midir?
  Çarşamba, 15 Haziran 2011 15:02  Bu şekilde üreticisinin, yapımcısının rızası olmadan lisansı kırılmış ürünlerin kullanılması caiz değildir. Burada hak ihlali söz konusudur. Hak sahibinin Müslüman olup olmaması hükmü farklı kılmaz.

  Lisans ücreti, üretici-yapımcının emeğinin karşılığı olarak belirlediği telif hakkı olmaktadır. Lisansını kırarak programı veya bir ürünü kullanmak, bu emek hakkını ihlal etmek demektir.

  Film, mp3 vs. için de aynı durum söz konusudur.

  Eser sahibinin rızası ve izni varsa, bu şekilde indirme yapılması caizdir. Böyle bir izin olmadan parçaların indirilmesi ise telif hakkını ihlalden dolayı caiz değildir.

  Günümüz meselelerine fetvalar isimli kitabında Halil Günenç Hocaefendi “ticaret kastı olmaksızın bir tane kopyalamak dinen haram değildir. Çünkü malın ticaretini yapmamaktadır. Ancak kanunlarına göre yasaklanmışsa kanunlara uymak gerekir. Bu sebepten tavsiye etmiyoruz. Ayrıca çalıntı malı almakla bu aynı değildir Mesela birisi bir kitabı çalıp satması başkadır O kitaptaki bilgileri satın aldığı bir kağıda yazıp satması başkadır. Siz o çalıntı mala değil kişinin kendi parası ile aldığı kağıda para vermektesiniz Ayrıca devletin yasakladığı her şey haram olmayacağı gibi yasaklamadığı her şey de helal olmaz. Zaten bu tür konular suistimale açık olduğu için korsan ürünlerin alınmasını tavsiye etmiyoruz.” diye daha yumuşak bir fetva veriyor.

  (Halil GÜNENÇ, Günümüz Meselelerine Fetvalar -1/ s.365-372)internetten oyun indirmek günah mı,  internetten oyun indirmek caiz mi,  internetten film indirmek caiz mi,  oyun indirmek caiz mi,  internetten oyun indirmek haram mı ,  oyun indirmek haram mi,  ilahi sorulu oyunlar