Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Dar kıyafet çıplak hükmünde midir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Dar kıyafet çıplak hükmünde midir?

  Reklam
  Dar kıyafet çıplak hükmünde olduğu doğrumu


  Paylaş
  Dar kıyafet çıplak hükmünde midir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kadınların Kısa, İnce ve Dar Elbise Giymeleri


  Düşmanlarımızın bu zamanda bize karşı savaşta kullandıkları şeylerden biri de şekillerini ve detaylarını kendilerinin belirlediği, Müslümanlar arasında revaç bulan moda giysileri ve elbiselerdir. Bunlar; kısa olması, şeffaf olması veya dar olması nedeniyle avret yerlerini örtmez.

  Birçoğunun kadınlar arasında ve mahremlerin yanında dahi giyilmesi caiz değildir. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem), bu çeşit elbiselerin son dönem kadınları arasında ortaya çıkacağını bizlere bildirmiştir.
  Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

  Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

  ‘Cehennem ehlinden iki sınıf var ki ben onları görmedim.
  1) Sığırkuyruğu gibi kamçıları olan, bunlarla insanlara vuran bir topluluk ve
  2) Elbise giyinmiş fakat çıplak olan, erkekleri kendilerine meylettiren, salınarak yürüyen, başları deve hörgücü gibi yapılmış kadınlar. Bunlar cennete giremezler ve cennetin kokusunu da duymazlar. Şüphesiz cennetin kokusu şu kadar mesafeden duyulur’ buyurdu.”
  Müslim 3/1655
  Bu elbiselere, arkasından uzunca yırtmaçlı veya birçok yönünden yırtmaçlı giysiler de dâhildir. Oturduğu zaman avret yerlerinin bir kısmı ortaya çıkar. Burada ayrıca kâfirlere benzeme, moda da ve son model, utanç verici giysilerde onlara uyma olayı vardır.
  Allah’tan esenlik dileriz. Bazı giyeceklerin üzerinde bulunan çirkin resimler de sakıncalı şeylerdendir. Şarkıcıların, müzik topluluklarının, içki şişelerinin ve şeriatça haram kabul edilen canlıların resimleri, haç işareti, ahlaksız kulüp ve derneklerin amblemleri ya da çoğunlukla yabancı dille yazılan, şeref ve namusa aykırı çirkin sözler gibi.

  --------------
  alinti