Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Nazar ve göz değmesine karşı okunabilecek ayet veya sureler hangileridir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Nazar ve göz değmesine karşı okunabilecek ayet veya sureler hangileridir?

  Reklam
  Nazar ve göz değmesine karşı okunabilecek ayet veya sureler hangileridir? söylermisiniz


  Paylaş
  Nazar ve göz değmesine karşı okunabilecek ayet veya sureler hangileridir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Soru:
  Nazar ve göz değmesine karşı okunabilecek ayet veya sureler hangileridir? Yüzüme gülen, ama kendi hırsları için arkamdan iş çeviren bir arkadaşım var; yapabileceklerini düşündükçe korkuyorum...  Cevap:


  Öncelikle böyle bir korku haliyle yaşamanız doğru olmaz. Arkadaşınıza güven duymuyorsanız, onunla daha mesafeli bir ilişki sürdürebilirsiniz. Nazar ve göz değmesi gibi şeyler için okunan ayet ve sureler vardır. Nazardan korunmak için en sağlıklı yol dua etmektir.

  Peygamberimizin (asm) göz değmesi karşısında ondan korunmak için hangi duaları okuduğunu ve neler yaptığını Ebû Said el-Hudrî (r.a.) şöyle anlatmaktadır:  "Resulullah (a.s.m.) 'Cinlerin ve insanların nazarından Allah'a sığınırım.' gibi dualarla cinlerin nazarından, sonra da insanların nazarından Allah'a iltica ederdi. Sonra Muavvizetân (Felâk ve Nâs Sûreleri) inince bu sûrelere devam etti. Diğer duaları terk etti."


  Ayrıca, Kalem suresinin 51. ve 52. ayetlerinin de nazara karşı tedavi edici özelliğinin bulunduğu söylenmektedir.


  Sorularla Islamiyetgöz değmesine karşı dua