Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Peygamberimizin Miraç'ta kaderi yazan meleklerin kalemlerinin cızırtılarınıı duyduğunu ifade eden hadis vardır. (Buhari) Kalemlerin cızırtıları ne demektir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Peygamberimizin Miraç'ta kaderi yazan meleklerin kalemlerinin cızırtılarınıı duyduğunu ifade eden hadis vardır. (Buhari) Kalemlerin cızırtıları ne demektir?

  Reklam
  Peygamberimizin Miraç'ta kaderi yazan meleklerin kalemlerinin cızırtılarınıı duyduğunu ifade eden hadis vardır. (Buhari) Kalemlerin cızırtıları ne anlama gelmektedir?


  Paylaş
  Peygamberimizin Miraç'ta kaderi yazan meleklerin kalemlerinin cızırtılarınıı duyduğunu ifade eden hadis vardır. (Buhari) Kalemlerin cızırtıları ne demektir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  eygamberimizin Miraç'ta kaderi yazan meleklerin kalemlerinin cızırtılarınıı duyduğunu ifade eden hadis vardır. (Buhari) Kalemlerin cızırtıları ne demektir? Melekler insanların kaderini kalemlerle mi yazıyor?

  Peygamberimiz (asm)'ın bildirdiklerine göre; Cebrail (as), Peygamberimiz (asm)'ı yukarı götüre götüre, nihayet (kaza ve kaderi yazan) kalemlerin cızırtılarını işitecek kadar yüksek bir yere çıkardı.(Buhari, Salat 1)

  Şehadet âleminden giden Peygamber Efendimiz (asm), Miracı esnasında gayb âleminin birçok olayına şahit olmuştur. Kaza ve kaderin yazılması da bu olaylardan biridir. Ancak kader ve kazanın yazıldığı bu kalemlerin mahiyetini bilemeyiz.
  Allah Teala nasıl ki insan hafızasına bilgileri yazmakta, bir çekirdeğe bir ağacın proğramını yerleştirmekte, insanların amellerini amel defterine yazdırmaktadır. Aynen öyle de ezeli ilimdeki bütün mahlukatın kaderini de yazmaktadır.  Sorularla Islamiyet