Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Solunum Ve Fotosentez Arasındaki Benzerlikler Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Solunum Ve Fotosentez Arasındaki Benzerlikler

  Reklam
  Solunum Ve Fotosentez Arasındaki Benzerlikler


  Paylaş
  Solunum Ve Fotosentez Arasındaki Benzerlikler Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Solunumla Fotosentez arasındaki benzerlik
  Fotosentez ve solunum arasında nasıl bir benzerlik var

  solunum-ve-fotosentez-arasindaki-benzerlikler.png

  Canlıların yaşayabilmesi için mutlaka enerji gereklidir. Vücudumuzda kasların ve kalbin çalışmasını ve vücuttaki kimyasal tepkilemelerin gerçekleşmesini sağlayan bu enerji, hayvansal ve bitkisel besinlerden alınır. Bütün besinlerdeki enerjinin ilk kaynağı ise Güneş'tir. Geceleri Dünya'da bulunduğumuz nokta Güneş ışıklarını alamaz. "Sabah vakti" bu ışıkların alınmaya başladığı zamandır. üzerine Güneş ışıkları düşen bitki, fotosentezde bu ışık enerjisini kimyasal enerjiye dönüştürür. Bitkinin dokularını yenilemesi ve büyümesi bu enerjiye bağlıdır. Bitki bu enerjiden yararlanarak büyümesini sürdürürken, bir bölümünü de kimyasal enerji biçiminde hücrelerinde depolar. Bir insan veya hayvan bu bitkiyi yediğinde, bitkinin içinde depolanan enerjiyi de almış olur. Böylece kendi vücudundaki kimyasal tepkilemeleri sürdürür ve bu enerjiyi dokularında saklar. Dolayısıyla hayvansal ya da bitkisel yiyeceklerle aldığımız enerji, beslenme zincirinin ilk basamaklarında yer alan bitkiler aracılığıyla ve fotosentez yoluyla Güneş'ten gelmiş olan enerjidir.
  Kısacası, gerçekten de Güneş ışıklarının alındığı sabah vakti, fotosentez denen, bizimkinin tersine bir solunum olayı başlar. Bu süreçte karbondioksit tüketilip, oksijen üretilir. Havadaki oksijeni zenginleştiren bu süreç olmasaydı, canlıların solunumu nedeniyle Atmosfer'deki oksijen çoktan tükenmiş olacaktı. Yani sabah başlayan bu süreç sayesinde bizim de nefes alabilmemiz mümkün olmaktadır.
kimya fotosentez ve solunum arasındaki ilişki,  oksijenli solunum ve fotosentez arasındaki benzerlik,  fotosentez ve solunum benzerlikleri