Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Laiklik İle İlgili Hadis-i Şerif Var Mıdır? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Laiklik İle İlgili Hadis-i Şerif Var Mıdır?

  Reklam
  Laiklik İle İlgili Hadis-i Şerif Var Mıdır?


  Paylaş
  Laiklik İle İlgili Hadis-i Şerif Var Mıdır? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam  aleyküm selam.......hoşgeldiniz. Bilgi ışığını sizlere sunuyorum kişisel fikirler değildir. ALINTIDIR.

  SORU:
  Selamün Aleyküm Nureddin Hocam İnternet ortamında gördüğüm bir yazının laiklikle ilgili Hadis’i Şerif olduğu yönünde bir iddia var. Size bu konunun aslı hakkında yani sahih hadis olup olmadığını sormak istiyorum. Selametle kalın hocam. Yazı aşağıda; Peygamberimiz buyurdular ki : Dikkat edin,İSLAM bir dairedir. Döndüğü müddetçe siz de kitapla beraber o dairenin içinde dönünüz.Dikkat edin, kitap ile sultanlık (din ve devlet işleri) birbirinden ayrılacak.Dikkat edin,onlar sizin başınıza emir(idareci) olacak.Sizin aleyhinize olan,kendilerinin lehine olan şekilde hükmedecekler.Eğer onları dinlemezseniz sizi öldürecekler,itaat ederseniz sizi sapıtacaklar.Onlara karşı Hz.İsa(a.s)’ın arkadaşlarının davrandığı gibi davranın.Onlar ki testerelerle biçildiler,çarmıha gerildiler ama yine de davalarından vazgeçmediler..Allah’a itaat ederek ölüm,Allah’a isyan ederek yaşamaktan daha hayırlıdır.. (Kaynak: Taberani- Mücemül Kebir,Mücemül Sağir,Müsnedüs-Şamiîn)
  CEVAP: Selamünaleyküm.
  Bu hadis, Kebîr’de 172 nolu hadistir. Hadis zayıf bir hadistir. Akidevi bir meselede hüccet olabilecek çapta değildir.  Laiklik ile alakali bir Hadis-i Serif
  Peygamberimiz (sav) buyurdular ki : Dikkat edin,İSLAM bir dairedir.Döndüğü müddetçe siz de kitapla beraber o dairenin içinde dönünüz.Dikkat edin, kitap ile sultanlık (din ve devlet işleri) birbirinden ayrılacak.Dikkat edin,onlar sizin başınıza emir(idareci) olacak.Sizin aleyhinize olan,kendilerinin lehine olan şekilde hükmedecekler.Eğer onları dinlemezseniz sizi öldürecekler,itaat ederseniz sizi sapıtacaklar.Onlara karşı Hz.İsa(a.s)'ın arkadaşlarının davrandığı gibi davranın.Onlar ki testerelerle biçildiler,çarmıha gerildiler ama yine de davalarından vazgeçmediler..Allah'a itaat ederek ölüm,Allah'a isyan ederek yaşamaktan daha hayırlıdır..
  (Kaynak: Taberani- Mücemül Kebir,Mücemül Sağir,Müsnedüs-Şamiîn)

laiklik ile ilgili ayetler,  laiklikle ilgili ayetler