Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Kişiliği yerleşmemiş birisine nasıl yardım edebiliriz? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Kişiliği yerleşmemiş birisine nasıl yardım edebiliriz?

  Reklam
  Kişiliği yerleşmemiş birisine nasıl yardım edebiliriz?


  Paylaş
  Kişiliği yerleşmemiş birisine nasıl yardım edebiliriz? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Sorunun kısa açıklaması:
  Kendi kişiliği yerleşmemiş bir hanıma nasıl yardımcı olabiliriz? Almanya gibi yerde müslüman aile danışmanı ve piskolog bulmak çok zor. Türk piskologlar var ama alman kültüründeki gibi olayları ele alabiliyorlar. Önerebileceğiniz bir kitap yada farklı bir uygulama varsa sevinirim... Abla şu an sadece problemlerini anlatıyor bende dinliyorum. ama ana sorun kişiliğin yerleşmemesi.


  Cevap:
  Değerli kardeşim,
  Yaşı ilerlemiş bir insanı bir anda değiştirmek mümkün değildir. Bu fıtrata ters bir istek olur. Ancak zamana yayarak yavaş yavaş ilerleme kaydedilebilir.
  Bu konuda en önemli husus çevredir. Çevresinin dindar ve kişilik problemi olmayan son derece hoş görülü insanlardan oluşması gerekir. Böylece örnekleme yaparak hatalarını telafi edecektir.
  Bu mesele anlatmaktan ziyade, lisan-ı hal ile yani örnek olmakla aşılabilir.
  Mesela bir kardeşimiz hayatı boyunca kimseden yardım görmemiş hiç kimseyle bir şeyini paylaşmamıştı. Sonra çevresini değiştirip kendisine kardeş yakınlığı gösteren bir ortamda bulunmaya başladı. Üç dört yıl sonra ancak birisine küçük bir şeyler ikram etmeyi öğrenebildi.
  Böyle birisine saatlerce ikram etmenin önemini gerekliliğini anlatsanız bir fayda vermez.
  Ancak karşılıksız seven ve yardımlaşan insanların arasında kaldıkça, belli bir süreç içerisinde değişebilecektir.
  30 yılda bozulmuş olan bir kişiliği bir kaç günde düzeltmek çok zor bir iştir.
  Arkadaşınızın iyi bir çevreye sahip olmasına gayret etmelisiniz. Ayrıca Risale-i Nur eserlerini bol bol okuyup sohbet ortamlarına katılmasını tavsiye ederiz.
  Selam ve dua ile...
  (alıntıdır)