Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan depresyon ne kadar sürer Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  depresyon ne kadar sürer

  Reklam
  depresyon ne kadar sürer
  Depresyon Nedenleri
  Depresyon tedavisi ne kadar sürer?
  Depresyon ilaç tedavisiyle ne kadar sürer


  Paylaş
  depresyon ne kadar sürer Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Depresyon nedir?
  Depresyon, temel belirtileri isteksizlik ve hayattan zevk almama olan psikiyatrik bir hastalıktır. Depresyondaki kişinin kendine olan güveni azalır, kendisini; değersiz, yetersiz ve suçlu hissetmeye başlar. Hayattaki her şey depresyondaki kişiye anlamsız gelir. Genellikle depresyona halsizlik ve yorgunluk eşlik eder, uyku ve iştah azalır. Ancak bazı kişilerde uyku ve iştahta artış da olabilir.

  Depresyonu antidepresanlarla tedavi ettigimizde beyinde bu nörotransmitterlerin miktari artar. Bu, ilacin duygudurumunuzun normale dönmesine yardimci oldugu anlamina gelir.

  Ilaç tedavisindeki ilerlemeler
  Son 40 yilda depresyonun ilaçla tedavisinde hizli ilerlemeler oldu.

  Hepsi de son derece etkili birçok tipte antidepresan gelistirildi. Ilacinizi önerildigi sekilde kullanirsaniz, hemen her zaman görece kisa zamanda iyilesirsiniz.

  Günümüzde, depresyona yakalanmis insanlarin çogu aile hekimleri tarafindan ilaçla tedavi edilmektedir. Avustralya’da depresif epizotlarin yaklasik %97’sinde tani ve tedavi pratisyen hekimler tarafindan yapilmaktadir. Pratisyen hekimlerin %5’ten azi hastalari psikiyatristlere göndermektedir. Daha modern ilaçlarin stünlükleri sunlardir:

  Depresyona karsi etkilidirler
  Görece kisa sürede etkileri baslar
  Genellikle çok az veya çok kisa süren yan etkileri olur
  Bagimlilik yapmazlar
  Dozasimi durumunda bile toksik degildirler
  Kan testleri vs. yaptirmanizi gerektirmezler

  Antidepresanlarla tedavi daima doktorunuz tarafindan düzenli kontrollerle birlikte yürütülmelidir. Doktorunuz baska seylerin yaninda size sunlari sunar:

  Depresyona dair ayrintili bilgi
  Tedavinizin yararlari ve olumsuz yönleri (yan etkileri) üzerine bilgi
  Doktorunuz tarafindan muayene edilmeniz sart mi?
  Depresyon belirtileri sergiliyorsaniz bir doktor tarafindan muayene edilmeniz önemlidir. Bu yaslilar oldugu kadar genç insanlar için de önemlidir. Bu muayene ideal olarak sunlarla desteklenmelidir:
  Fizik muayene ve kan testleri.
  Muayenenin amaci doktorunuzun depresyona tiroid sorunu gibi fiziksel bir sorunun yol açmasi olasiligini dislamasidir.

  Bu olasiligi dislamak elzemdir, çünkü bazi tibbi durumlar depresyonla karisabilir. Durum böyleyse, antidepresanlarla tedavi elbette uygunsuz
  olacakdır

  Depresyon nasıl tedavi edilir?
  Depresyonda ilaç tedavileri oldukça etkilidir. Depresyon hastalarının büyük bir bölümünde -yüzde 70-80 oranında- ilaç tedavisi ile ciddi şekilde düzelme görülür. Bu düzelme süreci birkaç haftadan başlayarak, birkaç ay boyunca sürer. Depresyon ilaçlarının hiçbiri zannedildiği gibi bağımlılık yapan ilaçlar değildir. Depresyonda diğer bir tedavi yöntemi de psikoterapidir. Bu tedavi yönteminde kişinin depresyona yatkınlık yaratan kişilik özellikleri tespit edilerek, bunlarla mücadele etmesi sağlanır. Bu tedavi yöntemi ile düşünce hatalan, yetersizlik, eksiklik duygulan giderilir, olumsuz kişilik özellikleri ile mücadele edilir.

  Ağır depresyonlarda genellikle ilaç tedavileri daha etkilidir, hafif ve orta şiddedi depresyonlarda psikoterapi ilaç kadar etkili olmaktadır. Daha ağır depresyonlarda, yani ilaca veya psikoterapiye rağmen düzelmeyen dirençli depresyonlarda uygulanan tedavi yöntemi ise elektroşok tedavisidir.

  Depresyonun tehlikeleri nelerdir?
  Depresyonun en önemli tehlikesi intihardır. İntihar edenlerin büyük bir kısmı depresyon hastalarıdır.

  Depresyonun yol açtığı diğer bir problem ise alkol ve uyuşturucu bağımlılığıdır. Bu bağımlılığın insanlığın en büyük sorunlarından biri olduğu biliniyor. Özellikle Batı ülkelerinde alkol ve uyuşturucu madde kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır.

  Diğer önemli bir sorun da depresyonun mutsuzluğa yol açmasıdır. Depresyon hastaları mutsuzdur; kronik depresyon hastaları ise ömürleri boyunca mutsuzdur. Bir diğer problem ise iş ve okul hayatında yaşanan başarısızlıklardır. Depresyonda insan kendine güvensiz olduğu için başanlı olabileceğine inanmaz. Ailevi sorunların yaşanmasının altında yatan önemli bir etken de depresyondur.

  Depresyonun yol açtığı tehlikelerden biri de cinsel arzularda meydana gelen azalmadır. Kaza ve yaralanmalar, beden sağlığının bozulması, yorgunluk gibi bedensel tehlikelerde depresyonun yol açtığı diğer önemli sorunlardır.
depresyon ne kadar sürer