Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan hangi besinlerde omega 3 var Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  hangi besinlerde omega 3 var

  Reklam
  hangi besinlerde omega 3 var


  Paylaş
  hangi besinlerde omega 3 var Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Omega-3 Hangi Gıdalarda Saklı

  İşte Prof. Dr. Kenan Demirkol ile akıllı beslenme üzerine özel yeni bir röportaj daha! Günlük Om€ga-3 ihtiyacımızı nasıl karşılarız? Balık yağı satarken nasıl bir tuzak kuruyorlar?

  Hastalanmadan sağlıklı yaşamın sırrı akıllı beslenmede akıllı beslenmenin sırrı da Om€ga-3'te saklı!

  Peki sağlıklı yaşamın anahtarı Om€ga-3 ihtiyacı hangi gıdalardan alınır? Hayvansal ve bitkisel Om€ga-3 içeren gıdalar neler? Hangi balıklar zararsız? Keten tohumunun sırrı ne? Tuzağa düşmeden balık yağı nasıl alınır?

  Ve Om€ga-3 hakkında merak edilen soruların cevapları...

  İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi ABD Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kenan Demirkol iyibilginin sorularını yanıtladı..

  -Günlük Om€ga-3 ihtiyacımızı doğal yolla nasıl karşılarız?
  "Om€ga-3 kaynakları hayvansal ve bitkisel olmak üzere ikiye ayrılıyor.

  İnsan vücudunun günde 1-15 gr. hayvansal Omage-3'e ihtiyacı vardır.

  Hayvansal Om€ga-3 kaynakları arasında ilk sırada yumurta yer alıyor.

  Her gün bir yumurta Om€ga-3 ihtiyacının büyük bölümünü karşılar."

  -Yumurtanın yıldızı son günlerde iyice parladı peki özgür tavuk yani doğal köy yumurtası mı tercih edilmeli?
  "Eğer bulunabilirse tabiî ki doğalı tercih edilmeli. Ancak büyük şehirlerde marketlerde ambalajlı satılan doğal yemle beslenmiş ve Om€ga-3 açısından zenginleştirilmiş yumurtalar alınabilir. Ben de bu yumurtalardan yiyorum."

  -Yumurtadan sonra ikinci sırada yer alan Om€ga-3 kaynağı nedir?
  "Balık... Haftada 3-4 defa balık yiyerek hem sağlıklı beslenmiş hem de Om€ga-3 ihitiyacımızı karşılamış oluruz."

  -Balık ama hangi balıklar?
  "Özellikle küçük balıklar tercih edilmeli çünkü büyük balıklar denizlerdeki ağır metaller açısından risk içeriyor. Ağır metaller balıkların yağlarında birikir onları yediğimizde vücudumuzda serbest radikallere dönüşerek hastalıklara zemin hazırlar. Bu yüzden hamsi sardalya istavrit gibi küçük deniz balıklarını öneriyoruz. Kızartma yapılabilir ancak kesinlikle ayçiçeği veya mısır yağı ile değil!

  Balığı ayçiçeği yağında kızarttığımız zaman balıktaki Om€ga-3 yok oluyor! Sadece ve sadece zeytinyağı ile kızartılmalı.

  İnsan beyninde de bütün hücrelerin duvarında olduğu gibi oleik asit ve Om€ga-3 vardır. Saf sızma zeytinyağı en iyi oleik asit kaynağıdır. İyi kolesterolü düşürmeden kötü kolesterolü düşürür bu kalp için en sağlıklı yağ demektir.

  Evliya Çelebi seyahatnamesinin Trabzon bölümünde hamsiyi zeytinyağında pişirme tarifi vardır. 400 sene önce zeytinyağında kızartma yapılırken 100 sene önce mi yanıp zehirler oldu! Zeytinyağı yanınca kanser yapar iddiası tamamen emperyalist oyunun bir parçasıdır. Margarin ve mısırözü yağını dünyaya pazarlayabilmek için!

  Yunanistan'da yıllık zeytinyağı tüketimi kişi başı 20 kg . Türkiye'de ise 1 kg . Sağlık sorunları Türkiye'de neden artıyor gerisini siz düşünün!

  Zeytinyağı ısıya dayanıklıdır zeytinyağının yanma derecesi 250 derecedir. Siz yakamazsınız tam aksine ısıya en dayanıklı yağ zeytinyağıdır. Sızma zeytinyağında daha düşük ısılarda duman görürsünüz ama bunun hiçbir zararı yoktur. Evliya Çelebi'nin tarif ettiği gibi hep zeytinyağı. Bu arada kızartma sevmeyenler balık buğulama yapabilirler."

  -Çiftlik balıklarındaki Om€ga-3 deniz balıkları ile aynı oranda mıdır?
  "Bazı çiftlik balık üreticileri iki kat Om€ga-3 içeriyor diyorlar. Ancak bir gerçek var ki çiftlik balıkları yapay yem ile besleniyor ve bu çiftlik balıkları deniz balıklarının yediği yosunu yeşil Om€ga-3 kaynaklarını yiyemiyor işte bu çerçeveden baktığımızda çiftlik balıkları deniz balıklarına oranla yüzde 50 daha az Omaga-3 içeriyor diyebiliriz."

  -Bitkisel Om€ga-3 kaynakları nelerdir?
  "Bitkisel Om€ga-3 kaynaklarına geçmeden önce bitkisel Om€ga-3'lerle ilgili önemli bir noktanın altını çizelim. İnsan vücudunun günde 1-15 gr. hayvansal Om€ga-3'e ihtiyacı olduğunu söze başlarken de belirtmiştim. Hayvansal Om€ga-3 içeren gıdalar insan vücudunda 3 gramda 15 gram Om€ga-3'e dönüşür. Bitkisel Om€ga-3'ler ise insan vücudunda 7 gramda 15 gram Om€ga-3'e dönüşür. Örneğin; Ceviz Om€ga-3 kaynağı olarak bilinir cevizden vücudumuzun ihtiyacı olan Om€ga-3'ü alabilmek için çok fazla kalori alabileceğimiz noktasına dikkat edilmelidir.."

  -Bitkisel Om€ga-3 kaynaklarından fazla kalori almadan sağlıklı olarak faydalanmak mümkün değil mi?
  "Bitkisel Om€ga-3'ü en çok bulunduran besin maddesi "keten tohumu"dur. Bu nedenle günde 1-2 tatlı kaşığı tatlı kaşığı keten tohumu tane olarak özellikle salatalara konarak tüketilebilir. Keten tohumlu ekmekler tercih edilebilir. Yurtdışında ekmek hamuruna katılır. Ancak hazırdan ziyade tam buğday unu ile evde yapılan ekmek hamurunun içine tane olarak keten tohumu katılmasını öneririm."

  -Keten tohumu ekmek ile beraber pişince vitamin değerinde bir eksilme olur mu?
  "Hayır olmaz. Keten tohumu öğütüldükten 24 saat sonra vitamin değerini kaybeder. Bu yüzden tane olarak alınmalıdır ve mümkünse çiğnenmelidir. Öğütüp tüketenler ise evde kendileri öğütüp 24 saat içinde tüketmelidirler."

  -Keten tohumunun sürekli alınmasında bir sakınca var mı?
  "Hayır yoktur. Keten tohumu rahatlıkla her gün kullanılabilir. Ancak kullanırken dikkat edilmesi gereken nokta; 1 tatlı kaşığı keten tohumunu birden ağza alıp çiğnemeye çalışılmamalıdır. Kendi ağırlığının 7 katı su tutucu özelliğinden dolayı ağızda hemen şişer ve boğulma riski doğurabilir. Bu yüzden salata veya ekmek içine koyarak ve çiğnenerek tüketilmesini tavsiye ediyoruz."

  -Peki başka hangi bitkiler Om€ga-3 içerir?
  "Tüm yeşil otlar... Semizotu bu yeşil otların başında gelir. Salatada tercih edilecek yeşillikler iyi birer Om€ga-3 kaynağıdır."

  -Hazır olarak satılan Om€ga-3 diğer adıyla balık yağı kapsülleri faydalımıdır?
  "Elbette. Ben de her gün bir tane Om€ga-3 kapsülü kullanıyorum.

  -Om€ga-3 kapsülleri alırken nelere dikkat etmeliyiz en iyi balık yağı kapsülü hangisi?
  "Bu kapsülleri alırken tuzağa düşmemek gerek. Bazı ambalajların üzerinde 15 gram Om€ga-3 içerir yazıyor iyi de bu yağın hepsi Om€ga-3 değil ki toplam yağların yani kapsülün miktarı o kadar! Ambalajın üzerinde EPA ve DHA miktarına ve toplam miktarın ne olduğuna bakılmalı. Hangisi EPA ve DHA'yı en yüksek miktarda içeriyorsa o tercih edilmeli."