Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Erkeklerin saç uzatması ve tel taç kullanması caiz midir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Erkeklerin saç uzatması ve tel taç kullanması caiz midir?

  Reklam
  Erkeklerin saç uzatması ve tel taç kullanması caiz midir?


  Paylaş
  Erkeklerin saç uzatması ve tel taç kullanması caiz midir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Erkeklerin saç uzatması ve taç kullanması bayanlara benzememek şartıyla caizdir.

  İslam, kadın erkek her iki cinsin kendilerine ait özelliklerini korumalarını, cins belirsizliğine sebep olacak görüntü ve davranışlardan uzak kalmalarını emreder.

  Gerek giyim kuşamda, gerekse tıraş ve benzeri hallerde mutlaka her cins kendi özelliğini korumalı, duygusal sapmalara sebep olabilecek karşı cinse benzeme görüntüsüne asla yönelmemelidir.

  Bundan dolayı Efendimiz (sas) Hazretleri, ‘kadın kadın gibi giyinip davranmalı, erkek de erkek gibi giyinip davranmalı’, manasına gelecek sözler söylemiş, ikazlarda bulunmuştur.

  Nitekim hadislerde bu konuda şu mealde ikazlar görmekteyiz:
  "Kadınlardan erkeklere benzemeye uğraşanlara, erkeklerden de kadınlara benzemeye uğraşanlara Allah rahmetini esirger!.." (bk. Buhârî, Libas, 61, 62; Müslim, Cennet 52; Ebû Dâvûd, Libâs 28; Tirmizî, Edeb 24; İbni Mâce, Nikâh 22; Müsned, 2/325)
  Yani her cins her haliyle kendine mahsus özelliklerini kesin sınırlarla korumalı, asla cinsiyetini şaibe altına sokacak giyim kuşam, tutum ve tavırlara sapmamalıdır!erkeklerin taç takması,  taç takmak haram mı,  erkeğin tac takması caiz mı,  erkeğin taç takması,  Taç takan erkek,  erkeklerdetac,  erkek taç takma şekli