Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Basurun belirtileri nelerdir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Basurun belirtileri nelerdir?

  Reklam
  Basurun belirtileri nelerdir?


  Paylaş
  Basurun belirtileri nelerdir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Rektal kanama (makattan taze kırmızı renkli kanama),
  Ağrı,
  Makatta ele gelen şişlik,
  Akıntı, makatta ıslaklık hissi,
  Kaşıntı,
  Bu şikayetlerle başvuran hastalarda anal fissür, perianal fistül, perianal abse ve tromboz görülen diğer hastalıklardır. Ağrı iç hemoroidlerde çok geç bir bulgudur. Başlangıç döneminde ağrı varsa tromboze hemoroid, perianal abse, anal fissür akla gelmelidir.

  BASURUN TİPLERİ VE HASTANIN ŞİKAYETLERİ NELERDİR?
  İki tip basur vardır.
  İç basur: Makatın kapanmasını sağlayan bir kas vardır. Bu kasın üstündeki toplardamarların genişlemesi sonucu iç basur oluşur. İç basur dışarıya sarkar ve elle basınç uygulandığında içi boşalır. Bu yapılar damar yumakları şeklindedir. Sonuçta kanama ve iltihaplanma meydana gelir.
  Dış basur: Makatın kapanmasını sağlayan kasın altındaki toplardamarların genişlemesi sonucu oluşur. Genelde iç basurla birlikte görülür.
  Kişi basur olduğunda görülen en belirgin durum kanamadır. Çoğunlukla doktora başvurma nedenleri arasında ilk sıradadır. Hastalar dışkı sırasında kan geldiğini söylerler. Kansızlığa yol açabilir. Makat bölgesinden dışarı sarkmış yumaklar, iltihap oluşması nedeniyle makatı kapatan kasın aşırı kasılmasıyla sarılırlar. Basur boğulması denen durum ortaya çıkar. Bu boğulan yumaklarda ağrı ve şişlik sonucu kopma meydana gelir. Kopan yerde ülser yaraları oluşur.

  Hastanın çoğu zaman makat bölgesinde kaşıntı ve yanma gibi şikayetleri vardır. Dışkılama hissi uyanır ve dışkılama sonucu ağrı artar. Hekim muayene sırasında makat bölgesinde çatlakların olduğunu görebilir. Ayrıca basur sonucu oluşan damar yumaklarının (torbalarının) içindeki kan pıhtılaşabilir. Ardından bu bölgede farklı bir doku oluşur. Bu doku bazen iyileşmeyi sağlasa da genelde iyi bir sonuç alınmaz.
  BASUR TANISI NASIL KONUR?
  Basur olduğunuzdan şüpheleniyor ya da yukarıdaki şikayetleriniz varsa genel cerraha muayene olmanız gerekir. Sizin şikayetleriniz, doktorunuzun yaptığı muayene sonucu basur tanısı konur.
  Basur 4 dereceye kadar sınıflandırılabilir. 1. derecede görülen en önemli bulgu kanamadır ve hafif ağrı vardır. 4.dereceye kadar bu şikayetler artarak gider. 4.derecede basur geriye itilemez. Bulgular daha şiddetlidir. Ayrıca herhangi bir tümör (kanser) oluşup oluşmadığını anlamak için makatın içi (anal bölge) retroskopi yöntemiyle incelenmelidir. Çünkü basur, kalın barsak kanserine tek başına yol açabilen bir sorundur. Fakat utanılacak bir şey olduğu düşünülür ve hekime başvurmak istenmez. Bu da diğer hastalıklar gibi bir hastalıktır ve utanılacak bir şey olmadığının bilinmesi gerekir.
  (alıntı)
 3. 3
  Benim ikinci dogmumdan sonra malesef bu problemim var simdi daha iyi fakat dokotora gitmem gerekiyormus. 2bucuk senedir hala gidecem 4. 4
  Alıntı BEYAZ_gul Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Benim ikinci dogmumdan sonra malesef bu problemim var simdi daha iyi fakat dokotora gitmem gerekiyormus. 2bucuk senedir hala gidecem
  Sağlık ihmale gelmez bacım,en yakın zamanda gidin inşAllah..Bu arada geçmiş olsun,Mevlam sağlık versin.. 5. 5
  Alıntı zeynep1819 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Sağlık ihmale gelmez bacım,en yakın zamanda gidin inşAllah..Bu arada geçmiş olsun,Mevlam sağlık versin..
  Allah razi olsun bacım Vallah utanıyorum:P