Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Kurban keserken nelere dikkat edilmelidir Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Kurban keserken nelere dikkat edilmelidir

  Reklam
  Kurban keserken nelere dikkat edilmelidir


  Paylaş
  Kurban keserken nelere dikkat edilmelidir Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kurban keserken nelere dikkat etmeliyiz?

  1) Çukur açılır, hayvanın gözleri bağlanır. Kıbleye dönük olarak sol yanı üzerine yatırılır. (Bismillahi Allahü ekber) demeliyiz.
  2) Besmele söylenince hemen kesmek şarttır.
  3) Bir hayvan için Besmele çekildikten sonra onu bırakıp başka bir hayvan kesilecek olsa. Besmeleyi tekrar çekmek gerekir.
  4) Arka arkaya birkaç hayvanı boğazlayacak kişinin hepsi için ayrı ayrı Besmele çekmesi gerekir; fakat hayvanları üst üste yatırıp kesecek olsa bir Besmele kâfidir. Bir hayvanı iki kişi kesse ikisinin de Besmele çekmesi gerekir.
  5) Besmele unutulursa zararı olmaz. Kasten Besmelesiz kesmek haramdır.
  6) Hayvanın boğazında yemek nefes borusu ve iki yanda birer kan damarı vardır. Bu dört damardan üçü bir anda kesilmelidir.
  7) Şafii’de yemek borusuyla nefes borusu kesilirse kâfidir. Ancak gırtlak düğümü baş tarafında kalmalıdır. Gırtlak düğümünün tamamı vücut tarafında kalırsa kesilen hayvan yenmez.
  8) Kurban kesenin kıbleye karşı dönmesi sünnettir.
  9) Erkek ve kadın Müslümanın cünübün delinin bunağın çocuğun ve sarhoşun Besmeleyle kestiği hayvan yenir. Ehl-i kitabın [Hristiyan veya Yahudi'nin] kestiği de yenir. Fakat ehl-i kitaba kurban kestirmek mekruhtur. Dilsiz ve sünnetsizin hayvan kesmesi mekruhtur.
  10) Solak bir kimsenin sol eliyle kurban kesmesinde mahzur yoktur. Temiz işleri yaparken sağdan başlamak sünnet-i zevaiddir yani müstehabdır. Bir özürle soldan başlamak mekruh olmaz. Yani sol elle kesilen hayvan ve kurban yenir.
  11) Bir ihtiyaç varsa kurbanı bayıltıp kesmek caizdir. Başını bir kerede koparıp kesilen de yenir; fakat öyle kesmek günah olur. Hayvanı ensesinden kesmek haramdır; ama eti yenir.
  12) Kurban hayvanını yüzmek için şişirmek caizdir.