Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Zammı sure ne demektir Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Zammı sure ne demektir

  Reklam
  zammı sure ne anlama gelir


  Paylaş
  Zammı sure ne demektir Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Zammı sure nedir, en kısası ne kadar olmalıdır?

  Yazar: Sorularla İslamiyet 2011-04-16
  Namazda Fatiha suresine başka bir sure veya bir sure yerini tutacak kadar ayet ilavesi Hanefi mezhebine göre vacibdir. Şöyle ki: Farz namazların önceki ilk iki rekatlarında Fatiha'dan sonra diğer bir sure veya bir sureye denk bir mikdar ayet okunması vacib olduğu gibi, vitir namazı ile nafile namazların her rekatında Fatiha ve Fatiha'dan sonra bir sure veya ona denk bir ayet okunması da vacibdir.
  Fatiha'ya başka bir sure veya ayetin eklenmesi üç imama göre sünnettir.
  Namazda Fatiha'dan sonra okunması gereken asgarî miktar, kısa üç ayet veya buna denk bir uzun ayettir. Okunan ayetlerin ille de bu kadar harf veya kelimeden meydana gelmesi gibi bir zorunluluk söz konusu değildir. En kısa ayetlerden biri olan: “Mudhammetan” ayetinin üç katı kadar uzun olan herhangi bir ayeti veya o uzunluktaki bir ayet parçasını okumak yeterlidir.
  Kevser suresinin zamm-ı sure olarak okunmasının yeterli olduğunda ufak bir tereddüt söz konusu değildir. (bk. Ö. N. Bilmen, İslam İlmihali, s.129; İSAM ilmihali, s.241).zammı sure nedir,  zammı sure ne demek,  zamm-ı sûre nedir,  zammı süre nedir,  zammi sure nedir,  zammı sureler nedir,  zammı süresi nedir